Habanos World Launch – relacja z gali

Habanos World Launch – El Rey Del Mundo Royal Series - Cohiba Wide Short - Por Larrañaga Fénix
2 Grudnia 2023 roku na Cyprze w mieście Limassol odbyła się światowa premiera dwóch nowych cygar kubańskich oraz jednej cygaretki. Wydarzenie miało miejsce w luksusowym resorcie City of Dreams. Za organizację odpowiedzialna była firma Phoenicia Feroes Hellas - jeden z największych na świecie dystrybutorów cygar kubańskich. Siedziba Fenicji (jako, że Phoenicia nawiązuje swoją nazwą do starożytnej cywilizacji, dla której posiadamy w słowniku polską nazwę, to dla większej estetyki tekstu będę używał ,,Fenicja” zamiast ,,Phoenicia”) znajduje się na Cyprze, natomiast działalność koncentruje na krajach Afrykańskich i Bliskim Wschodzie.

Aby zdobyć bilet na galę należało wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie organizatora, a po otrzymaniu wiadomości zwrotnej dokonać płatności wynoszącej 400 €. Można śmiało powiedzieć, że to spora kwota, natomiast jak później policzymy, całkiem dużo dostawało się w zamian.

By wejść na galę należało ustawić się w jednej z kilku kolejek do recepcji, gdzie sprawdzano bilety oraz rozdawano złote koperty i cygara – Por Larrañaga Galanes oraz El Rey Del Mundo Choix Supreme. W kopertach znajdowały się plastikowe karty z logo Cohiby, Por Larrañagi, El Rey Del Mundo oraz Teddy’s Speakeasy. Jak się później okazało, karty wymieniało się na premierowe cygara oraz inne upominki podczas oficjalnej części gali.

Przy wejściu znajdowały się ścianka do robienia zdjęć oraz stare amerykańskie samochody – typowy widok dla ulic Havany. Goście po odebraniu cygar kierowali się do sporego holu, w którym rozstawiono wysokie stoliki, bar, stanowisko torcedory oraz niewielką scenę z muzykami grającymi na harfie. Goście w oczekiwaniu na główną część gali palili cygara, witali się ze sobą i prowadzili rozmowy. Był to też czas na robienie zdjęć przy ściance. Kelnerzy przechadzali się między stolikami proponując szampana, koktajle i małe przekąski.

Po około godzinie otwarto główną salę. Były na niej rozstawione dziewięcioosobowe stoły z pełną zastawą. W centralnym miejscu sali znajdowała się scena. To właśnie z niej przemawiali do widowni prowadzący galę. Między innymi na scenie pojawili się: Maritza Carrillo González i Luiz Sanchez Harguindey (współprzewodniczący Habanos SA), Mohamed Zeidan (główny udziałowiec Fenicji) oraz Walid Saleh (CEO ww. firmy). Wystąpienia dotyczące premierowych cygar przeplatane były z licznymi występami muzycznymi z oprawą taneczną i graficzną.

Występ inaugurujący galę premierową. Zespół Hanine

Po przywitaniu wszystkich gości i rozpoczęciu oficjalnej części gali podano do stołów. Dania serwowano w trakcie całego wieczoru, a więc ich pojawianie się na stołach przeplatano z prezentowaniem oraz wręczaniem gościom premierowych cygar.Potrawy serwowane podczas wieczoru skomponowali Olivier Belliard oraz Alvin Leung – kucharze prowadzący restauracje odznaczone gwiazdkami Michelin. Były to niewielkie porcje degustacyjne, ale śmiało mogę powiedzieć, że nikt po zjedzeniu wszystkich pięciu potraw nie wyszedł z gali głodny. Poniżej możemy zobaczyć pełny spis dań wraz z opisem napoi oraz koktajli serwowanych podczas wydarzenia. Ze wszystkich potraw do gustu najbardziej przypadły mi kremowe i delikatne, wręcz rozpływające się w ustach przegrzebki, a z win bardzo przyjemnie zaskoczył mnie (zazwyczaj sięgam po białe wina) Pomerol o intensywnie owocowym bukiecie.

Prezentację cygar rozpoczęto od El Rey Del Mundo Royal Series. To cygaro zostało wydane z okazji stuczterdziestej rocznicy powstania marki. Co ciekawe, startu marki w jubileuszowych wydaniach nie liczy się od daty jej rzeczywistej rejestracji przez założyciela Emilio Ohmstedta (1848), tylko od daty wykupu jej przez Antonio Allonesa (1882). On skierował El Rey Del Mundo w kierunku  produkcji luksusowych cygar. Przed nastaniem ery dominacji Cohiby, to właśnie El Rey Del Mundo produkowało najdroższe i najbardziej prestiżowe cygara na świecie.

Royal Series wydawane jest w lakierowanych pudełkach zawierających 20 cygar. Charakteryzuje się mocą od łagodnej do średniej. Zwija się je w formacie Dobles (50×155). W tym samym formacie możemy spotkać Montecristo Double Edmundo, czy dość popularną w Polsce regionalkę – Ramon Allones King of North.

Każdy z uczestników dostał po jednym premierowym cygarze w zamian za kartę z logo El Rey Del Mundo otrzymaną wcześniej w złotej kopercie. Taka sama wymiana zachodziła w przypadku kolejnych premierowych wypustów.

Warto tutaj wspomnieć o tym, że większość uczestników takich wydarzeń  nie pali na miejscu cygar premierowych. Natłok wrażeń sensorycznych i emocjonalnych powoduje, że ciężko skupić się na cygarze, które palimy, a mało kto chciałby je zmarnować. Ja wolałem wziąć oba cygara premierowe do domu, by na spokojnie, w ciszy i w pełni skupienia spalić je, a następnie moje wrażenia opisać na Cigarlabb. W momencie pisania tej relacji recenzja El Rey Del Mundo Royal Series jest już dostępna, a recenzja Por Larrañagi Fenix pojawi się już wkrótce.

Kolejnym premierowym wypustem była cygaretka Cohiba Wide Short. Jest ona dłuższa i szersza od popularnych Cohiba Shorts. Każdy z gości otrzymał po paczce zawierającej 6 sztuk tych cygaretek. Jako, że praktycznie nie palę wyrobów tytoniowych innych niż cygara, to ciężko mi rozwodzić się na ten temat i ocenę tego produktu pozostawię osobom bardziej zaznajomionym ze światem cygaretek.

Na deser zaprezentowano Por Larrañagę Fénix. Cygaro upamiętnia 15 rocznicę współpracy Fenicji z Habanos SA. Powstało 6666 pudełek mieszczących po 15 cygar w formacie 109 (50×184).

Wszystko co produkuje się w tym formacie jest aktualnie bardzo rozchwytywane na rynku. Co ciekawe, nie ma aktualnie żadnego cygara regularnej produkcji, które byłoby zwijane w vitoli 109. Nie było tak zawsze, ponieważ do drugiej połowy lat siedemdziesiątych popularne Partagas Lusitiania i Ramon Allones Gigante miały właśnie ten format.

Sama vitola powstała w fabryce Partagasa blisko sto lat temu. W tych czasach produkowano w niej około stupięćdziesięciu formatów, a mniej więcej dwie trzecie z nich nazywano samymi liczbami. 109 to jedyny format nazwany liczbowo, który przetrwał do dzisiaj. Oprócz solidnego ringu  i długości Salomonesa format ten cechuje się głową w kształcie cabeza tumbada. Temu rodzajowi głowy cygara najbliżej jest do klasycznych figurado, ale zamiast stożka głowa cygara przypomina kopułę.

Linea Maestra – najnowsza, a zarazem najbardziej ekskluzywna linia Partagasa będzie cechowała się głowami w dokładnie takim samym kształcie.

Żródło: halfwheel

Po prezentacji Por Larrañagi Fénix, w holu ustawiła się długa kolejka po odbiór pudełek premierowych cygar. Każdy mógł zakupić po 1 pudełku Royal Series oraz Fénix. Kilka dni przed galą uczestników wydarzenia poinformowano o tym, że cygara można będzie odebrać tylko po ich wcześniejszym opłaceniu online, natomiast ze względu na problemy wielu osób z taką formą płatności zdecydowano się również na umożliwienie gościom zakupów gotówkowych na miejscu. Każde pudełko kosztowało 660 €, co przekłada się na 33 € za 1 El Rey Del Mundo Royal Series oraz 44 € za 1 Por Larrañaga Fénix.

Po odbiorze pudełek z cygarami większość aficionado zbierała się do wyjścia lub na after. Przy wychodzeniu z gali można było wymienić ostatnią z kart na kilka torebek z gadżetami. Znajdowały się tam między innymi zapalniczki, notes, miniaturowe pudełko z cygarami premierowymi, opakowanie Cohiba Wide Short.

After odbywał się w Platinum Club – osobnej, oddzielonej sali kasyna, w której znajdowało się wiele stołów do gry, kilka lóż ze stołami i krzesłami oraz bar. Tam odbyło się losowanie, w którym każdy uczestnik afteru mógł wygrać pudełko Por Larrañagi Fénix z numerem 1/6666 lub pudełko Cohiba Ideales (najnowszego cygara serii Coleccion Habanos).

Co uczestnicy gali otrzymali w zamian za 400 € wydane za wejściówkę?:

 • Występy muzyczne i taneczne
 • Kolacja z menu degustacyjnym i przekąskami
 • Koktajle
 • Wina
 • Cygara: Por Larrañaga Galanes, 2x Por Larrañaga Fénix, El Rey Del Mundo Choix Supreme, 3x El Rey Del Mundo Royal Series
 • 2 opakowania cygaretek Cohiba Wide Short
 • Notes
 • Podstawkę pod szklankę z miejscem na cygaro wykonaną z klepki beczki burbonu Blanton’s
 • 2 zapalniczki
 • Podstawową plastikową obcinarkę marki Cohiba
 • Popielnicę na jedno cygaro marki El Rey Del Mundo
 • Poszetkę
 • Popielnicę na 4 cygara marki Habanos
 • Możliwość kupna premierowych pudełek cygar

Była to moja pierwsza gala premierowa cygar kubańskich, ale jestem pewien, że nie ostatnia. Świetnie spędziłem czas podczas tego wydarzenia. Miałem okazję poznać wielu wspaniałych aficionado i kupić jedne z lepszych cygar jakie paliłem w tym roku. Dziękuję czytelnikom za dotrwanie do końca tej relacji i zapraszam do czytania kolejnych moich artykułów na Cigarlabb. Celebrujmy dobre życie.

Dodaj komentarz

Przeczytaj też

Czy jesteś osobą pełnoletnią?

Ta strona zawiera treści związane z tytoniem oraz alkoholem. Aby przejść dalej musisz potwierdzić, że jesteś osobą pełnoletnią w regionie w którym przebywasz.