Colibri Daytona

Wśród najlepiej sprzedających się i najbardziej dostępnych producentów akcesoriów do cygar premium jest Colibri, marka, która jest prawdopodobnie najbardziej znana entuzjastom cygar Z ich rewelacyjnych obcinarek do cygar V-Cut. Grupa Colibri została założona w 1928 roku przez Juliusa Lowenthala, urodzonego w Niemczech wynalazcę, który zadebiutował w firmie wraz z jego innowacją Colibri Original, pierwszej na świecie działającej półautomatycznej zapalniczki.

W ostatnim czasie firma zmieniła właściciela i ma teraz siedzibę w Nowym Jorku (dawniej Providence, Londyn i Niemcy), koncentrując się na rewitalizacji marki dzięki nowemu logo i wielu aktualizacjom na arenie cygar premium. Na IPCPR 2017 Colibri zadebiutowało ponad 10 nowymi dodatkami do swojej linii akcesoriów do cygar, w tym sześć nowych opcji lżejszych. Colibri Daytona jest liderem najnowszych ofert marki, z czystym designem inspirowanym wyścigami samochodowymi (stąd nazwa).

Dziś na tapet bierzemy zapalniczkę Colibri Daytona. Zatem zacznijmy od paru detali: 

 • Producent: Grupa Colibri
 • Płomień: Jet Flame
 • Styl: Pojedyncza Pochodnia
 • Mechanizm Oświetlenia: Wyzwalacz Boczny
 • Rozmiar: Średniej Wielkości
 • Paliwo: Butan
 • Możliwość wielokrotnego napełniania: Tak
 • Widoczne paliwo: Tak
 • Kolor: szczotkowany brąz + czarny
 • Gwarancja: 2 lata
 • Cena: 59,00 USD / 342,00 zł

Colibri Daytona jest oferowana w ośmiu wariantach kolorystycznych i sprzedawana za 342 złote, co plasuje ją jako opcję średniej klasy dla konsumentów. Zapalniczka jest wyposażona w palnik jedno-płomieniowy i może pochwalić się takimi cechami, jak duży zbiornik paliwa (podobno o 20% większy niż przeciętne zapalniczki tej wielkości), sześć otworów wentylacyjnych do zasilania płomienia tlenem oraz łatwo widoczny wskaźnik pokazujący nam ilość pozostałego gazu w zbiorniku.

Wygląd

Daytona jest wzorowana na świecie wyścigów samochodowych, podobnie jak w przypadku innych nowych produktów Colibri, takich jak Colibri Rally (inspirowany wyścigami F1). Nie jestem do końca pewien, jak to przekłada się na gotowy produkt, ale czarne grzbiety na przedniej stronie zapalniczki dość przypominają otwory wentylacyjne często spotykane w Fordzie Mustangu. Można to również (i prawdopodobnie bardziej prawdopodobne) wyprowadzić z sześciu otworów wentylacyjnych zapalniczki – ponieważ zarówno ogień, jak i silniki są systemami tlenu. Dla mnie pierwsze cechy, które zauważyłem, to koło regulacyjne zapalniczki i widoczny zbiornik paliwa. Koło regulacyjne jest dość znaczne, z rowkami wyrzeźbionymi w mosiężnym metalu. W przypadku wskaźnika pokazującego ilość pozostałego gazu w zbiorniku – czyli naszego paliwa – na całej długości zapalniczki znajduje się przezroczysty plastik, który jest przyciemniany na niebiesko; co oznacza, że zbiornik wydaje się żywy niebieski wszędzie tam, gdzie jest paliwo i czysty dla pozostałej przestrzeni co idealnie informuje nas o zawartości zbiornika w danym momencie.

To czysty i elegancki ogólny styl – bez wahania powitałbym Daytonę na stole jako zapalniczkę do codziennego użytkowania (w oparciu o sam wygląd).

Trendem, który zyskuje na popularności w ostatnich latach, jest oversize pokrętła do regulacji mocy płomienia. Są one często widoczne na cylindrycznych zapalniczkach, gdzie dosłownie cały spód urządzenia służy jako koło regulacyjne. Daytona może nie jest aż tak przystępna, ale gest jest niezwykle łatwy.

Sama zapalniczka w dłoni leży bardzo pewnie choć przydałaby się ciut mniejsza waga (biorąc podważy ogólny rozmiar) ale poza tym generalnie zamienię trochę komfortu na elegancki styl w dziale akcesoriów i wszystko będzie w najlepszym porządku.

UstawienieWysokość płomieniaOświetlenie % przy pierwszej próbie
Niski1⁄8”0%
Średnio-niski¼”98%
Średnio-wysoki1”80%
Wysoki3”2%

Wydajność

Na pierwszym napełnieniu butanowym Daytona spisywała się bez zarzutu, zapalając przez około 99% czasu. Ale z dodanymi wkładami wskaźnik sukcesu nieco spada (nie martw się, zapalniczka została w pełni oczyszczona i zużyto paliwo Colibri). Pokrętło regulacji nie ma wstępnie ustawionej intensywności płomienia, zamiast tego pozwala na pełną gradację preferencji użytkownika, ale oszacowaliśmy ogólne ustawienia „niskie”, „średnio-niskie”, „średnio-wysokie” i „wysokie” w oparciu o wysokość płomienia.

Jak widać, Daytona jest najlepsza, gdy jest ustawiona na jedno z ustawień średniej mocy. Jednak po zapaleniu bardzo łatwo jest dostosować wysokość płomienia do dowolnego poziomu w pełnym zakresie (około 1⁄8″ do 3″) i utrzymać stały płomień. Ponadto zapalniczka nigdy nie była „zbyt gorąca”, aby ją utrzymać (imponujące, biorąc pod uwagę, że jest zbudowana głównie z metalu). Duży zbiornik paliwa spalił w tym teście około 10% widocznego butanu, co oznacza, że może realistycznie wytrzymać co najmniej 20 minut do ponownego napełnienia. To z pewnością było dalekie od testu naukowego – tylko szybki sposób na ocenę jak największej ilości do codziennego użytku.

Czy polecamy? Z pewnością tak 😉 Ale wiadomo przekonać musicie się już sami!

Dodaj komentarz

Przeczytaj też

Czy jesteś osobą pełnoletnią?

Ta strona zawiera treści związane z tytoniem oraz alkoholem. Aby przejść dalej musisz potwierdzić, że jesteś osobą pełnoletnią w regionie w którym przebywasz.