El Rey Del Mundo Royal Series

El Rey Del Mundo to marka założona w 1848 roku przez Emilio Ohmstedta, natomiast w 1882 roku Antonio Allones, który wykupił markę po śmierci założyciela zdecydował, by produkowała ona cygara najwyższej klasy. W latach trzydziestych, czterdziestych i pięćdziesiątych dwudziestego wieku El Rey Del Mundo produkowało najbardziej ekskluzywne i najdroższe cygara na świecie. 
MarkaEl Rey Del Mundo
Nazwa cygaraRoyal Series
VitolaDobles
WymiaryR50 x 155
KategoriaLCDH Exclusive
Rok produkcji2023

W dosłownym tłumaczeniu El Rey Del Mundo oznacza ,,Król świata”. Królowanie nad światem wyraża także oprawa wizualna marki. Na grafikach zdobiących pudełka tych cygar możemy dostrzec króla na tronie w towarzystwie 5 zwierząt – każde z nich symbolizuje inny kontynent.

Cubierta (grafika na pokrywie pudełka cygar) z pudełka rozdawanego na premierowej gali El Rey Del Mundo Royal Series

Royal Series to najnowsze wydanie z serii La Casa Del Habano Exclusivo. Cygara z tej serii pochodzą z wielu różnych marek. Produkowane są w nieograniczonych ilościach. Z tego względu zaliczać je można do cygar regularnej produkcji, jednak w teorii powinny być sprzedawane tylko we franczyzowych lokalach La Casa Del Habano, więc ich dostępność jest ograniczona geograficznie. Warto też wspomnieć, że większość cygar LCDH bardzo szybko wykupywana jest z rynku. Gdy trafią Państwo na jakieś cygaro z dodatkowym, ciemno-czerwonym pierścieniem, warto je nabyć na spróbę, bo druga taka okazja może się długo nie pojawić.

El Rey Del Mundo Royal Series celebruje 140 rocznicę powstania marki. Datę liczy się od 1882 roku, bo wtedy zapadła decyzja o kierunku w jakim ma iść El Rey Del Mundo.

Omawiane cygaro zwinięto w formacie Dobles (50×155). Obecnie w tym formacie pośród regularnej produkcji możemy spotkać jedynie Montecristo Double Edmundo. Royal Series dołącza do portfolio marki jako trzecia regularnie produkowana vitola (format) obok Demi Tasse (30×100) oraz Choix Supreme (48×127).

Recenzowane cygaro rozdawane było uczestnikom premierowej gali na Cyprze 02.12.2023. Już niedługo na Cigarlabb pojawi się szczegółowa relacja z tego wydarzenia. 

Nie ukrywam, że jestem fanem zarówno marki El Rey del Mundo jak i formatu Dobles, dlatego mam wysoko postawione oczekiwania wobec Royal Series.

Zdjęcie z gali premierowej El Rey Del Mundo Royal Series w City of Dreams w Limassolu na Cyprze

Degustacja

Przed odpaleniem liść okrywowy pachnie cedrem i czekoladą. Za to stopa sianem i ziemią.

Pierwsze puffy są w smaku dość toporne, ale słodkie, delikatnie ziołowe, drewniane, kremowe i skórzane.

Pierwsza tercja oferuje gładki profil uderzający w nuty orzechów ziemnych, kremowe, waniliowe. Gdyby nie ta ewidentna wanilia, to na ślepo zgadywałbym, że palę coś spod szyldu La Gloria Cubana. Retro popiołowe, delikatne, słodkie.

Pod koniec pierwszej tercji klimaty roślinne komponują się z ostrawym finiszem, świadczącym o świeżości cygara, a zbyt długo trzymany popiół spada mi na spodnie.

Incydent ten nie zniechęca mnie do dalszego poznawania tego cygara. Na początku drugiej tercji nadal majaczy roślinność, ale szybko znika. W całej tej tercji mamy do czynienia z dużo większym ciałem niż na początku cygara. Profil jest przyjemny, deserowy i słodki. Składają się na niego nuty orzechowe, kremowe, migdałowe, krówkowe i nugatowe. Retro jest ostrawe, pieprzne, gorzkie. Finisz wygładza się w stosunku do pierwszej tercji. Krzywe spalanie wymusza bym korygował linię żaru zapalniczką. 

Trzecia tercja łączy w sobie zalety obu poprzedniczek. Miksują się tutaj kremowość i waniliowość pierwszej z migdałowością i wysokim ciałem drugiej. Śmiało mogę porównać palenie tej tercji do jedzenia chrupiących włoskich cantucci.

Nie spodziewałbym się, że trzecia tercja będzie najbardziej gładka i jedwabista ze wszystkich. Finisz jest najprzyjemniejszy od początku całego cygara. Długo utrzymuje się niosąc ze sobą migdałowy posmak. Retro niestety okazuje się agresywne i popiołowe. 

Gdy pod koniec smaki wyostrzają się, ale nadal pozostają przyjemne i słodkie, a ja nie mam już co palić, odkładam ogarek do popielnicy.

Podsumowanie

  • Jest to pierwsza recenzja El Rey Del Mundo Royal Series w języku Polskim.
  • Profil cygara uderza głównie w klimaty deserowe, jednak jest on złożony, a słodycz momentami bywa kontrowana roślinnością.
  • W przeciwieństwo do Choix Supreme, Royal Series już na świeżo ma do zaoferowania wiele ciekawych smaków. Biorąc pod uwagę jak genialnie starzeją się Choix Supreme, jestem bardzo pozytywnie nastawiony do profilu Royal Series, gdy spędzi już trochę czasu w humidorze, szczególnie, że czuć do tego potencjał.
  • Cygaro podczas całej długości nie wykraczało poza łagodną moc.
  • Czas palenia cygara to 2 godziny.
  • W latach siedemdziesiątych wycofano z produkcji cygara El Rey Del Mundo Royal Series No. 2 oraz Royal Series No. 3. Domyślam się, że przed rewolucją istniało również cygaro Royal Series No. 1, aczkolwiek nie udało mi się tego potwierdzić.
  • Kilku innym cygarom El Rey Del Mundo również nadano monarchistyczne nazwy. Między innymi: Choix du Roi (królewski wybór), La Reina (królowa), Grandes de España (grand hiszpanii; grand – hiszpański tytuł szlachecki).
  • Na ten moment nie wiadomo kiedy cygaro dostępne będzie w Polsce.

Dodaj komentarz

Czy jesteś osobą pełnoletnią?

Ta strona zawiera treści związane z tytoniem oraz alkoholem. Aby przejść dalej musisz potwierdzić, że jesteś osobą pełnoletnią w regionie w którym przebywasz.