El Rey del Mundo Choix Supreme

Dzisiejsza nasza wizyta na Kubie będzie miała charakter audiencji, a to dlatego że opisywać będziemy El Rey Del Mundo (z hiszpańskiego dosłownie Król Świata) jedno z wyjątkowych cygar z firmy Habanos S.A.

Prawdopodobnie stworzone razem z marką Sancho Panza przez niemieckiego biznesmena Emilio Ohmstedta w 1848 i w tamtym czasie była uznawana za jedną z najbardziej luksusowych i drogich marek na świecie. Około 1882 roku Antonio Allones przejął „El Rey” od Ohmstedta i wtedy nastąpił szczytowy okres dla tego cygara. W 1905 roku manufaktura Allones została sprzedana firmie Díaz Hermanos y Cía, należącej do Cándido Vega Díaza, a następnie przemianowana na „Rey del Mundo Cigar Co.”, odwołując się do swojego najsłynniejszego produktu. Produkcja i popularność tej linii była kontynuowana po rewolucji i trwała mniej więcej do lat 70, jednak zmieniające się potrzeby i smaki świata, skierowane w stronę mocniejszych cygar spowodowały utratę tytułu najważniejszego i najlepszego wśród kubańskich cygar.

El Rey del Mundo Choix Supreme jest w rozmiarze 5 x 48 (robusto) tutaj nazwany Hermosos No. 4, zarówno filler, binder jak i wrapper to liście z regionu Vuelta Abajo. Cygaro już na samym początku emanuje delikatnością i idealną budową. Uderza nas ogromem zapachów zaczynając od kwiatowych przez czekoladę, pieprz, krem i karmel. Pierwsza tercja otwiera się pełną gamą słodyczy oraz owoców. W smaku czuć miód, słony karmel, cytrusy i trochę pieprzu wymieszanego delikatnie z kawą. Mocno wyczuwalna jest też ziemistość oraz wanilia, cygaro jest o lekkiej do średniej mocy bez silnych akcentów. W drugiej tercji dochodzą do głosu nuty słodu, orzechowe i kawowe mieszające się z poprzednią słodkością i wanilią. Konstrukcyjnie cygaro spala się poprawnie, daje sporo dymu. W trzeciej tercji pojawia się lekka pieprzność połączona z lukrecją i drewnem, mocniej dają o sobie znać orzechy oraz wanilia. Sugerujemy otwarcie v-cut lub puncher, cygaro połączyć można z czarną kawą lub torfowymi whisky typu Ardbeg. Czas palenia to mniej więcej 45 do 60 minut.

Chętnie nazwalibyśmy to cygaro deserowym, jest delikatne, lekkie, bardzo słodkie w odbiorze. Nie ma w nim mineralnych, ostrych aromatów które często możemy wychwycić np. w cygarach z „Nowego Świata”. Ciekawą rzeczą jest to, że oprócz kubańskiej klasyki, od 2022 General Cigar Co. rozpoczęło produkcję El Rey del Mundo Naturals, cygara zbudowanego z tytoni pochodzących z Ekwadoru (wrapper Ecuadorian Sumatra), Nikaragui i Hondurasu, co zdaje się być totalną opozycją do kubańskiej wersji. Nie mniej Król Świata jest cygarem wyjątkowym i ponadczasowym, które pozwoli nam przez chwilę poczuć się jak na salonach i w kłębach słodkiego dymu obserwować wielkich tego świata.

Mateusz Wojtiuk

Historyk z pociągiem do militariów, miłośnik kuchni wszelakiej. W wolnym czasie lubi pochłonąć książkę w towarzystwie dobrego cygara lub eksperymentować z przepisami w kuchni przy dźwiękach klasycznego rocka, w obu przypadkach racząc się ciekawym drinkiem. W myśl zasady "in vino veritas, in aqua sanitas".

Dostępne formaty

 • Robusto
 • Proponowane otwarcie

 • V-cut,
 • Puncher
 • Sugerowane kompozycje

 • Czarna kawa,
 • Torfowa whisky
 • Dodaj komentarz

  Czy jesteś osobą pełnoletnią?

  Ta strona zawiera treści związane z tytoniem oraz alkoholem. Aby przejść dalej musisz potwierdzić, że jesteś osobą pełnoletnią w regionie w którym przebywasz.