Zimowa konserwacja humidora
Powiedzieliśmy to już wcześniej i powtórzymy to jeszcze raz; najlepszym miejscem do przechowywania cygar jest humidor. Jest to najłatwiejszy i najbardziej spójny sposób na utrzymanie cygar na odpowiednim poziomie wilgotności (65 – 72% RH), aby zapewnić, że pozostaną one w doskonałym stanie.
Tak jak w przypadku samochodu czy domu, humidor może wymagać nieco więcej pomocy w miesiącach zimowych, aby wszystko działało sprawnie.
Pamiętaj, żeby ustawić swój humidor z dala od zmiennej temperatury, czyli z dala od kaloryferów, blatów przy oknie, kominów, czy innych nasłonecznionych miejsc lub innych źródeł ciepła. Warunki otoczenia takie jak temperatura również mają wpływ na wilgotność w humidorze.
Ogranicz do minimum czas otwarcia
Najprostszym sposobem, aby coś poszło nie tak z humidorem jest pozostawienie go otwartym. Są one zaprojektowane tak, aby utrzymać stały poziom wilgotności w granicach pojemnika.
Oznacza to, że każda ekspozycja na różne temperatury (np. chłodny zimowy wieczór) może spowodować wahania poziomu wilgotności w humidorze. Jeśli dzieje się to zbyt często, rezultatem może być kolekcja suchych cygar, które nie palą się tak dobrze, jak powinny.
Zasadą jest, że nigdy nie należy zostawiać otwartego humidora na dłuższy okres czasu. W zimie, kiedy powietrze jest chłodniejsze, staraj się ograniczyć ilość otwarć humidora do minimum, aby zapewnić, że wilgotność wewnątrz pozostanie na stałym poziomie.

Sprawdzaj swój humidor
Spróbuj sprawdzać swój humidor co tydzień, aby upewnić się, że wszystko działa jak należy. Kluczowe rzeczy do sprawdzenia to:
- Poziom wody – jeśli twój humidor jest suchy i potrzebuje wilgotności, dodaj trochę więcej wody destylowanej do swojego nawilżacza lub wymień swoją Bovedę.
- Szczelność – większość humidorów jest wykonana z drewna, które rozszerza się i kurczy wraz z zewnętrzną wilgotnością, powodując ewentualne luki w uszczelnieniu. Spróbuj przetrzeć krawędzie humidora szmatką nasączoną wodą destylowaną, aby drewno mogło ją wchłonąć i spęcznieć.
- Analogowe higrometry mogą się mylić – warto mieć pod ręką dobry higrometr cyfrowy i regularnie sprawdzać wartości jakie podaje i porównywać z tymi podawanymi przez higrometry analogowe.
- Ogólna funkcjonalność – znasz swój humidor, więc będziesz pierwszym, który zauważy, gdy sprawy nie wyglądają najlepiej. Jeśli wydaje się, że ogólna funkcjonalność twojego humidora zawiodła, dlaczego nie sprawić sobie wczesnego (lub późnego) prezentu świątecznego?
Ponowne nawilżanie humidora
Istnieją sposoby na ponowne nawilżenie humidora do optymalnego poziomu, takie jak użycie pakietów Boveda lub Humi-Care. Są one świetne do ponownego ożywienia humidora z niezbędną wilgotnością, dzięki czemu odzyska on swoje właściwości.
Bovedy są dostępne w różnych poziomach wilgotności i mogą być używane w większej ilości, tak długo jak pracują w tym samym procencie wilgotności względnej. Jednakże, mogą one działać szybko, więc zalecamy wprowadzanie ich pojedynczo.
Ogólną zasadą przy ponownym nawilżaniu humidora jest cierpliwość. W końcu takie rzeczy wymagają czasu.
Zacznijcie od wprowadzenia cygar do wilgotności na niskim poziomie 62%, a następnie stopniowo zwiększajcie ją o 2-3% aż do osiągnięcia wybranej wilgotności. Zalecamy odczekanie tygodnia przed zwiększeniem wilgotności, ale to naprawdę zależy od cygara i wyrządzonych szkód. Upewnijcie się, że cygara dostosowały się do poziomu wilgotności, zanim zwiększycie ją jeszcze bardziej, a z czasem zmiękną ponownie do standardu palenia.
