Edmundo Dantes

Edmundo Dantes jest pod wieloma względami wyjątkową marką cygar kubańskich. To marka, która w swoim portfolio nie ma cygar regularnej produkcji. Wszystkie trzy cygara, które do tej pory wyszły na rynek to edycje regionalne na Meksyk. Z tego wynika pewien paradoks - jeżeli dana (właściwie jedna jedyna) marka oferuje tylko edycje regionalne na Meksyk, a brakuje jej cygar regularnej produkcji to oznacza, że jej jakiekolwiek cygara nie są dostępne na Kubie.

Wedle popularnego mitu, powielanego nawet przez tak renomowane portale jak Halfweel, Edmundo Dantes powstało ze względu na problemy z prawami do marki Montecristo w Meksyku. Z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy powiedzieć, że nie jest to prawda.

Tak się składa, że na rynku funkcjonuje już marka, która miała być alternatywą dla Montecristo i jest to Diplomaticos. Gdy cygara Diplomaticos w latach sześćdziesiątych weszły po raz pierwszy do sprzedaży na francuskim rynku, wszystkie formatami oraz nazwami odwzorowywały całe podstawowe portfolio Montecristo. Gdyby więc Edmundo Dantes miało jako marka zastąpić Montecristo, prawdopodobnie nie tworzonoby ściśle limitowanego cygara, tylko formaty nastawione na masową sprzedaż.

Istnieje za to dużo bardziej prawdopodobna teoria na temat genezy tej marki.

Max Gudmann, właściciel firmy Importadora y Exportadora de Puros y Tabacos (IEPT) – dystrybutora cygar kubańskich w Meksyku założył pierwszą na świecie La Casa Del Habano, a następnie przekazał prawa do marki kubańskiej firmie Cubatabaco.

Dla tej historii warto przytoczyć fakt, że do cygar edycji regionalnych nie mogą być wybierane cygara marek globalnych. Montecristo jest marką globalną, a więc, o ile nic się nie zmieni w zasadach programu regionalnego, nie zobaczymy żadnej edycji regionalnej z Montecristo. W tym miejscu zadam czytelnikowi 2 pytania retoryczne:

  1. Jaka jest najlepiej sprzedająca się marka cygar kubańskich w Meksyku?

-Zgadza się, Montecristo.

  1. Do czego odwołuje się Edmundo Dantes?

-Zgadza się, nazwą odwołuje się do powieści ,,Hrabia Monte Christo”, a szatą graficzną zarówno pierścieni jak i pudełek Edmundo Dantes nawiązuje do cygar Montecristo.

Zatem wychodzi na to, że najprawdopodobniej Edmundo Dantes powstało w ramach dowodu wdzięczności dla Maxa Gudmanna wzamian za stworzenie i przekazanie praw do franczyzy La Casa Del Habano jako ,,Meksykańskie Montecristo”, które mogło być użyte do edycji regionanych.

Źródło: https://www.no6cavendish.com/products/edmundo-dantes-conde-belicoso-re-mexico-2016

Edmundo Dantes powstał w 2007 roku wraz z premierą cygara El Conde 109, wyprodukowanego w ilości zaledwie 1200 pudełek liczących po 25 cygar. Kolejne cygaro marki wyszło 4 lata później. Było to Conde 54 wyprodukowane w jeszcze mniejszej ilości – 1000 pudełek po 25 cygar. Ostatnim do tej pory cygarem marki było Conde Belicoso. IEPT – Dystrybutor cygar kubańskich w Meksyku zapowiedział, że nie powstaną już nigdy edycje regionalne na Meksyk z pierścieniami Edmundo Dantes. Na ten moment nie wiadamo, czy marka Edmundo Dantes jest zamkniętym projektem, czy może Habanos SA wprowadzi tę markę w przyszłości na inne rynki.

Miałem okazję spalić ostatnie cygaro Edmundo Dantesa – Conde Belicoso w lutym 2024 przy okazji wizyty w Londynie związanej ze światową premierą Bolivara Regentes – limitowanej edycji na 2021 rok. Było to w lokalu No. 6 Cavendish Cigar Merchants, który posiada ogromną kolekcję wielu rzadkich cygar. Gdy zobaczyłem, że wśród tych rarytasów znajduje się Edmundo Dantes, wiedziałem już co zapalę. Już ciąg na sucho mnie urzekł, a później było tylko lepiej. Dużo słodyczy w postaci karmelu, nugatu i czekolady. Jest to silny faworyt do mojej topki cygar jakie spaliłem w 2024 roku. Było to cygaro warte każdego funta.

Podsumowując – Edmundo Dantes to niezwykle rzadkie cygara, które mają za sobą ciekawą historię. Prawdopodobnie nie będzie już więcej cygar tej marki, a co za tym idzie – z czasem będzie coraz trudniej je gdziekolwiek znaleźć. Każdemu miłośnikowi cygar kubańskich polecam spróbowanie tego cygara, jeśli będzie miał okazję. Minusem tych cygar jest wysoka cena oraz ryzyko trafienia na podróbki na rynku wtórnym, także najlepiej zakupić je z rzeczywiście zaufanego i renomowanego źródła.

Dodaj komentarz

Przeczytaj też

Czy jesteś osobą pełnoletnią?

Ta strona zawiera treści związane z tytoniem oraz alkoholem. Aby przejść dalej musisz potwierdzić, że jesteś osobą pełnoletnią w regionie w którym przebywasz.