Freud Agape Limited Edition

Freud Cigar Co. zostało założone przez dwóch wpływowych ludzi: Luisa Torresa, znanego z ponad dziesięcioletniego doświadczenia jako dyrektor sprzedaży w Davidoff of Geneva oraz jako dyrektor generalny sieci detalicznej Casa de Montecristo, oraz Davida Stadnyka, doświadczonego finansistę i filantropa, a także założyciela Agape Lifestyle Inc. Za blendowanie tytoniów w cygarach tej marki odpowiadają Eladio Diaz oraz William Ventura, również zajmujący poprzednio wysokie stanowiska w Davidoff of Geneva dotyczące produkcji oraz kontroli jakości.

 Premiera pierwszego limitowanego, opisywanego poniżej cygara odbyła się w kwietniu 2022, a w sprzedaży są oficjalnie od października 2022. Nazwa „Agape”, odwołująca się do greckiego słowa oznaczającego bezwarunkową, najwyższą formę miłości, może symbolizować pasję i oddanie twórców do sztuki cygarowej oraz ich dążenie do stworzenia wyjątkowego, bogatego w smaki produktu. W kontekście psychoanalizy Freuda, może również odzwierciedlać głębsze, bardziej introspektywne aspekty palenia cygar jako doświadczenia relaksacyjnego i kontemplacyjnego.

MarkaFreud Cigar Co.
Nazwa cygaraFreud Agape Limited Edition
VitolaRobusto Extra
WymiaryR54 x 5″
KategoriaEdycja Limitowana
Rok produkcji2022

Cygaro Freud Agape Limited Edition to dominikańskie puro, które na pierwszy rzut oka wyróżnia się swoją wyjątkową banderolą, która niemal w całości okrywa jego powierzchnię oraz piękny ciemnobrązowy, lekko czerwonawy wrapper o szorstkiej fakturze. Do otwarcia cygara zdecydowałem się na cięcie V-cut, pierwsze zaciągniecie się na zimno pozwala poczuć cynamon, dąb, kakao oraz kawę z kwietnym lub owocowym zapleczem.

Rozpoczynając Agape Limited Edition w pierwszej tercji prezentuje intrygujące połączenie smaków. Na początku dominują pieprz i przyprawy, towarzyszy temu gorycz espresso i trochę owocowych akcentów (gruszka lub jabłka). Następnie mocno wysuwają się smaki skóry, w tle pojawia się chleb na zakwasie oraz subtelne nuty miodu, które doskonale komponują się z pieprzem.

W środkowej części cygara profil smakowy staje bogatszy, bardziej złożony. Dominującym smakiem tej tercji jest dąb, które zastępuje wcześniejszą skórę. Dodatkowo pojawiają się smaki ziaren kakao, espresso i wilgotnej ziemi i co ciekawe posmak pieczonego lub grillowanego mięsa, przy zachowaniu delikatnej czerwonej papryki i miodu. Moc cygara nieznacznie przekracza średni poziom.

W finale degustacji, dąb i ziemista tekstura stają się kluczowymi nutami, do których dołączają skóra, orzechy i gorzka czekolada. Pojawia się również lekko słonawy posmak na ustach, a moc cygara znacząco wzrasta do poziomu średnio-pełnego. Konstrukcyjnie cygaro było bardzo poprawne, nie musiałem korygować spalania zapalniczką, jedyny minus to twardość cygara oraz bardzo zbite liście.

Z uwagi na złożoność i moc cygara Freud Agape Limited Edition, dobrze jest wybrać do parowania alkohole o łagodniejszym charakterze, które nie będą dominować nad bogatym profilem smakowym cygara, ale raczej dopełnią i wzbogacą to doświadczenie. Ja wybrałem czeskie pszeniczne piwo, ale myślę ze pasowałoby tutaj Sherry, szczególnie odmiany słodsze, jak Pedro Ximenez lub Single Malty takie jak te z regionu Speyside.

Cygaro Freud Agape Limited Edition wyróżnia się swoją unikalną paletą smaków, ewoluującą od subtelnych i łagodnych w pierwszej tercji do intensywnych i złożonych w końcowej fazie. Pomimo że banderola cygara jest imponująca i może trochę zaskakiwać, po jej zdjęciu odsłania się pełny charakter i urok tego wyjątkowego wydania. Średni czas palenia oscyluje wokół jednej godziny i 50 minut, co pozwala na dogłębne przeżycie smaków oferowanych przez ten tytoń. Na pewno jest to egzemplarz, którego warto spróbować ze względu na ciekawy profil smakowy oraz dość oryginalne nawiązanie do ojca psychoanalizy którego znakiem rozpoznawczym właśnie było cygaro.

Dodaj komentarz

Czy jesteś osobą pełnoletnią?

Ta strona zawiera treści związane z tytoniem oraz alkoholem. Aby przejść dalej musisz potwierdzić, że jesteś osobą pełnoletnią w regionie w którym przebywasz.