Koktajlowe ABC – Czym właściwie jest kordiał?

Na swojej drodze spotykamy przeróżne bary i puby. Od tych, które trzymają się zasady piwka i kieliszka, przez te serwujące swoim gościom koktajlową klasykę, po te z najwyższymi ocenami, które wyznaczają standardy branży hospitality. W większości z tych miejsc spotkamy przynajmniej podstawową formę kordiału, czyli słodko-kwaśnego syropu przygotowanego przez ludzi za barem.

Czym więc jest ten kordiał tak z definicji? Chociaż słowo to, ma w naszym języku wiele znaczeń, to w tym przypadku określamy nim dodatek koktajlowy, o słodko-kwaśnym charakterze, przygotowany na miejscu ze świeżych składników. Nośnikiem smaku jest tutaj cukier, który wyciąga smaki z naszej owocowej (i nie tylko) bazy. Całość zakwaszamy najczęściej kwasami organicznymi. Poniżej przepis na jeden z najłatwiejszych do zrobienia kordiałów:

Kordiał Hibiskus:

  • 40g suszu hibiskusowego
  • 1l wody
  • 700g cukru białego
  • 2.5% wagi kwasu cytrynowego

Hibiskus parzymy we wrzątku, całość cedzimy i dodajemy cukier. Mieszamy do rozpuszczenia się cukru. Po ostygnięciu dodajemy kwas  i znowu mieszamy.

Tak przygotowany kordiał można przechowywać w lodówce do 1,5 tygodnia. Można go też zamrozić mając do dyspozycji pakowarkę próżniową. Całość będzie stanowiła świetny dodatek do herbat zimowych, lemoniad i oczywiście bardziej orzeźwiających koktajli.

Skoro już wiemy czym jest kordiał i jak go przygotować, to po co je robić?

  1. Kordiały są świetnym sposobem na dodanie nowych smaków do twojego drinka.
  2. Nie musisz używać kupnych mikserów. Chociaż często są najłatwiejszym rozwiązaniem, to nie koniecznie zawsze będą smakować tak jak chcesz. Kordiał możesz dostosować do siebie w trakcie przygotowania.
  3. Z perspektywy barmana są niezastąpionym narzędziem, które oszczędza czas i pieniądze. Domowe kordiały to definicja tanio, a dużo.

Zdjęcia dzięki uprzejmości: Dannie Sorum, Brooke Lark, Louis Hansel, Rick Barrett, Tanya Paquet

Dodaj komentarz

Przeczytaj też

Czy jesteś osobą pełnoletnią?

Ta strona zawiera treści związane z tytoniem oraz alkoholem. Aby przejść dalej musisz potwierdzić, że jesteś osobą pełnoletnią w regionie w którym przebywasz.