Klasyfikacja marek cygar kubańskich

Zazwyczaj gdy mówimy o nowoczesnych cygarach kubańskich mamy na myśli produkty z portfolio Habanos SA. Oczywiście istnieją inne cygara kubańskie, natomiast stanowią one zaledwie ułamek produkcji. Przeważnie można je dostać tylko na Kubie. Mówimy tutaj o wszelkiego rodzaju custom rollach, farm rollach czy też markach cygar na użytek rynku wewnętrznego.

Z tego powodu mówiąc o ,,cygarach kubańskich” będę miał na myśli te produkowane przez Tabacuba oraz dystrybuowane przez Habanos SA, które stanowią znakomitą większość rynku.

Sam Habanos SA klasyfikuje swoje marki cygarowe w następujący sposób:

Marki globalne

  1. Cohiba
  2. H. Upmann
  3. Hoyo De Monterrey
  4. Montecristo
  5. Partagas
  6. Romeo y Julieta

Marki Value

  1. Bolivar
  2. Punch
  3. Quai D’Orsay
  4. Ramon Allones
  5. Trinidad

Marki wolumenowe

  1. Jose L. Piedra
  2. Quintero
  3. Vegueros

Inne marki

  1. Cuaba
  2. Diplomaticos
  3. El Rey Del Mundo
  4. Fonseca
  5. Juan Lopez
  6. La Flor De Cano
  7. La Gloria Cubana
  8. Por Larranaga
  9. Rafael Gonzalez
  10. Saint Luis Rey
  11. San Cristobal De La Habana
  12. Sancho Panza
  13. Vegas Robaina

Warto wspomnieć o tym, że wszystkie cygara z portfolio Habanos SA są robione ręcznie. Z tego powodu cygara maszynowe takie jak np. Guantanamera, Troya albo Belinda nie są tutaj uwzględnione.

Jakie znaczenie dla przeciętnego aficionado ma powyższa klasyfikacja? Kategoria danej marki ma wpływ na jej dostępność. Jak sama nazwa wskazuje – marki globalne będziemy w stanie kupić w zdecydowanie większej ilości miejsc, niż marki z innych kategorii. W większości sklepów nie powinniśmy również mieć problemów ze znalezieniem cygar marek wolumenowych. Z kolei inne, bardziej niszowe marki odnajdziemy zazwyczaj jedynie w wysoko wyspecjalizowanych lokalach.

Kategoria danej marki ma również znaczenie w przypadku edycji specjalnych cygar. Edycje limitowane zazwyczaj produkowane są pod szyldami marek globalnych, rzadziej value, najrzadziej innych, a nigdy wolumenowych.

Z kolei globalne marki nie mogą być wybierane do edycji regionalnych, co przekłada się na większy udział marek z kategorii value i innych w ogólnym rynku.

Ciekawostką, a zarazem gratką dla kolekcjonerów są cygara marek Edmundo Dantes oraz La Escepcion. Z pierścieniami pierwszej z nich wydano tylko trzy cygara edycji regionalnych na Meksyk. Druga marka była historycznie silnie powiązana z Hoyo de Monterrey, natomiast od jej wygaszenia w 1989 roku, wydano dwie edycje regionalne na Włochy. Marki te nie posiadają żadnych cygar regularnej produkcji i są na tyle niszowe, że nie widnieją nawet na oficjalnej stronie Habanos SA.

Marki cygar kubańskich można również sklasyfikować na podstawie ich cielistości / mocy. Cielistość (wymiennie z mocą) używana jest do określenia połączenia mocy nikotynowej, intensywności smaku i ciała/body (kategoria tożsama z ciałem win lub piw) dymu. W przypadku poniższej tabeli warto pamiętać, że konkretne marki lub linie cygar zostały tutaj wpisane zgodnie ze średnią charakteryzującą daną markę. Poszczególne cygara mogą odbiegać od tej teoretycznej klasyfikacji. Warto też wspomnieć, że nasze osobiste odczucia mogą być zupełnie inne, na co wpływ może mieć wiele różnych czynników.

Tabela określająca moc marek cygar kubańskich

ŁagodnaŁagodna do średniejŚredniaŚrednia do pełnejPełna
Hoyo De MonterreyEl Rey del MundoCohiba Linea 1492Cohiba Linea ClasicaCohiba Behike
FonsecaH. UpmannMontecristo Linea OpenCohiba Linea Maduro 5 Montecristo Linea 1935
Quai D’OrsayPor LarranagaRomeo y Julieta Linea ClasicaMontecristo Linea ClasicaPartagas
Rafael GonzalezSan Cristobal de La HabanaPunchRomeo y Julieta Linea OroSaint Luis Rey
TrinidadCuabaBolivar
QuinteroJuan LopezRamon Allones
Sancho PanzaVegas RobainaVegueros
La Flor de CanoDiplomaticos
Jose L. Piedra

Powyższy artykuł jest jedynie częścią serii cygarowego ABC dotyczącej cygar kubańskich. Historie i ciekawostki na temat marek z portfolio Habanos SA będą sukcesywnie rozszerzane w tej serii wraz z omawianiem kategorii edycji cygar (edycje specjalne, regionalne, LCDH, itd.). Seria cygarowego ABC ma stanowić podstawę pod recenzje konkretnych cygar, tak aby wiedza na temat cygar kubańskich była przedstawiona przejrzyście i systemowo.

Aleksander Berdowicz

Od 2020 roku zawodowo zajmuję się cygarami jako sommelier cygarowy i manager Old Havany we Wrocławiu. Moją misją w Cigarlabbie jest wprowadzenie Państwa w intrygujący świat cygar kubańskich, bo to one pociągają mnie najbardziej. Do moich pasji należą również alkohole mocne, zegarki oraz finanse. Nie ma nic lepszego od dobrej limitady, czy regionalki w towarzystwie rumu z Jamajki. Celebrujmy dobre życie.

Czy jesteś osobą pełnoletnią?

Ta strona zawiera treści związane z tytoniem oraz alkoholem. Aby przejść dalej musisz potwierdzić, że jesteś osobą pełnoletnią w regionie w którym przebywasz.