Jak rozpoznać oryginalność kubańskich cygar

Kubańskie cygara jako naprawdę pożądany na całym świecie produkt są coraz częściej celem nielegalnego podrabiania, zarówno na Kubie, jak i na większości rynków na całym świecie, w tym w Polsce. W wielu przypadkach pośrednicy sprzedający te towary nie mają świadomości, że łamią prawo i wprowadzają potencjalnych klientów w błąd. Aby uniknąć zakupu podrobionych cygar, które często są w „okazyjnych” cenach, warto zweryfikować pochodzenie za pomocą oryginalnych oznaczeń na opakowaniu.

Certyfikat oryginalności

Zdjęcie: Habanos SA

Zielona banderola gwarancyjna jest kubańskim certyfikatem oryginalności, równoważnym polskiemu znakowi akcyzy i musi być umieszczona na wszystkich pudełkach i opakowaniach zbiorczych zawierających kubańskie cygara. Pełny rozmiar opaski to 120mm x 34mm. Po prawej stronie banderoli znajduje się hologram jako element zabezpieczający, a po lewej stronie znajduje się kod kreskowy, który personalizuje każde pudełko cygar.

Banderola jest przyklejana w lewym górnym rogu pudełka lub paczki, pozostawiając 3-6 mm od krawędzi i wyginając się w lewo przed kodem kreskowym, jeśli to możliwe. Naklejka została opracowana na bazie papieru syntetycznego o specjalnych właściwościach, takich jak samozniszczenie przy próbie jej usunięcia oraz dodatkowe zabezpieczenia, takie jak UV i mikrodruk. Banderoli nie można przeklejać z jednego miejsca do drugiego. Posiada ona wbudowany system ochrony przed skanowaniem i kopiowaniem. Holograficzny pasek po prawej stronie wyświetla dwukolorowy tekst w dwóch i trzech wymiarach.

Unikalny kod kreskowy umieszczony jest po lewej stronie, aby spersonalizować każde pudełko. Obok kodu kreskowego znajduje się numer identyfikacyjny, który jest 12-cyfrowym ciągiem przechowywanym w bazie Habanos SA. Każdy oryginalny produkt jest identyfikowany takim numerem.

Możesz zweryfikować, czy produkt, który chcesz zweryfikować, zawiera oryginalne cygara Habanos, wypełniając odpowiednie miejsce na oficjalnej stronie Habanos SA. Zewnętrzna strona pudełka jest zawsze pokryta zieloną taśmą zabezpieczającą. To nigdy nie jest luźne.

Dodatkowe oznaczenia pudełek

Ponadto każde pudełko cygar powinno zawierać dodatkowe informacje, które pomogą w identyfikacji autentyczności cygar. Wszystkie zbiorcze opakowania w prawym górnym rogu powinny posiadać naklejkę firmy Habanos S.A. Która potwierdza zarówno oryginalność pochodzenia, autentyczność jak i najwyższą jakość produktu.

Zdjęcie: Habanos SA

Ponadto od 1960 roku na odwrocie wszystkich pudełek kubańskich cygar znajdują się wytłaczane słowa „Hecho en Cuba” a od 1994 roku także logotyp firmy Habanos S.A.

Zdjęcie: Habanos SA

Na pudełku znajduje się także napis „Totalmente a mano„, który daje nam pewność, że cygara są ręcznie robione z pełnych liści tytoniu – „Tripa larga totalmente a mano„. A dodatkowa pieczęć z literami „TC” to skrót od słowa „Tripa Corta„, co oznacza, że są to cygara robione ręcznie, ale z kawałków tytoniu – „Tripa corta totalmente a mano„.

Zdjęcie: Habanos SA

Z tyłu pudełka znajduje się również istotna informacja. Jest to pieczątka zawierająca trzyliterowy kod fabryki, miesiąc oraz rok, w którym cygara zostały zapakowane do pudełka. Odpowiednio długo starzone cygara cieszą się ogromną popularnością wśród aficionado, wspomniana wcześniej pieczątka pomaga określić okres leżakowania. O ile kod fabryki co pewien okres czasu ulega zmianie, pozostałe informacje będą dla nas łatwe do rozszyfrowania. Poniżej zamieszczamy tabelę z hiszpańskimi nazwami miesięcy i ich kodami.

Kod na powyższym zdjęciu to MLS MAR 20, co oznacza, że wyprodukowane cygara zostały zapakowane w Marcu 2020 roku. Skrót MLS to kod fabryki

Język polskiJęzyk hiszpańskiOznaczenie
StyczeńEneroENE
LutyFebreroFEB
MarzecMarzoMAR
KwiecieńAbrilABR
MajMayoMAY
CzerwiecJunioJUN
LipiecJulioJUL
SierpieńAgostoAGO
WrzesieńSeptiembreSEP
PaździernikOctubreOCT
ListopadNoviembreNOV
GrudzieńDiciembreDIC

Banderole Cohiba

Zdjęcie: Cigar Aficionado
 1. Holograficzna głowa Indianina

  Na środku banderoli znajduje się holograficzny obraz słynnej głowy Indianina Taino. Przyjrzyj się bliżej, a zobaczysz, że mniejsza głowa znajduje się wewnątrz większej. Ten efekt „głowy w głowie” oraz równe umieszczenie głowy w białej obwódce jest znakiem, że banderola jest autentyczna.

 2. Elementy holograficzne

  Hologramy słowa „Cuba” i logo głowy Indianina Taino powtarzają się na pozłacanej górnej krawędzi banderoli.

 3. Białe kwadraty

  Ilość rzędów kwadratów wynosi zawsze dziewięć i ważne jest, aby pamiętać, że kwadraty są pełne i nie są odcinane ani w górnym, ani w dolnym rzędzie.

 4. Powtarzające się logotypy

  Logotypy „Cuba” i głowy Indianina Taino powtarzają się wzdłuż pozłacanej, holograficznej dolnej krawędzi dokładnie tak jak w przypadku górnej.

 5. Wytłoczony napis

  Słynna Cohiba na białym tle z prostokątną, złotą obwódką jest wytłoczona z odpowiednim złoceniem. Jest to błyszczące, metaliczne złoto, jednak nie jest ono holograficzne.

Nie jest to koniec zmian w zabezpieczeniach Cohiba. Już teraz można zaobserwować zmiany takie jak dodatkowe zabezpieczenia UV.

Przykłady nieoryginalnych banderoli

Czerwone flagi

 • Niska cena cygara lub pudełka

  Kubańskie cygara w swojej ojczyźnie kosztują dokładnie tyle samo co w Polsce, a często nawet więcej – dlatego przykładowo, gdy ktoś oferuje nam Cohibę za $20 powinna od razu zapalić się nam czerwona lampka, że coś jest nie tak.

 • Nieoficjalny punkt sprzedaży

  O ile można to w ogóle nazwać punktem sprzedaży. Na Kubie ciężko jest znaleźć sklep z oryginalnymi cygarami, a zakup u Juana na plaży to już zdecydowanie najmniej odpowiednia opcja zakupu cygar. Nie wierzcie w historię, że kuzyn ciotki żony zna Miguela, który pracuje w fabryce cygar i wie jak załatwić oryginalne cygara po niskich cenach.

Jeżeli nie macie pewności czy Wasze cygara są oryginalne – zawsze warto zapytać na jednej z grup cygarowych takich jak Habanero lub bezpośrednio któregoś z nas – twórców Cigarlabb. Zawsze chętnie służymy pomocą.

Korekta merytoryczna: Paweł Załęcki

Czy jesteś osobą pełnoletnią?

Ta strona zawiera treści związane z tytoniem oraz alkoholem. Aby przejść dalej musisz potwierdzić, że jesteś osobą pełnoletnią w regionie w którym przebywasz.