Perdomo 10th Anniversary Maduro Robusto

Nagrodzony Najlepszą Marką Nikaragui w 2018 roku przez Cigar Journal, PERDOMO Reserve 10th Champagne Anniversary jest mieszany przy użyciu tytoniu, który został starannie wyselekcjonowany i leżakował przez co najmniej sześć lat. Z okazji 10-lecia PERDOMO Reserve było cygarem, które rozpoczęło technikę starzenia tytoniu w beczkach po bourbonie dla Perdomo. Ten specjalny proces dojrzewania był przez lata tajemnicą rodziny Perdomo, a Nicholas Perdomo, Sr. trafnie nazwał pięknie dojrzewające w beczkach po bourbonie liście określeniem : „the Champagne of wrappers”. Dyrektor generalny Perdomo Cigars, Nick Perdomo, gdy zapytamy go o nowości, odpowie że nie robi zbyt wiele w kwestii nowych wydań i rzadko pojawia się coś nowego ze stajni Perdomo ale rok 2020 to zupełnie inna historia. W 2020 roku Perdomo zdecydowało się zastąpić Perdomo Reserve 10th Anniversary Champagne Noir i Perdomo Reserve 10th Anniversary Champagne Sun Grown dwoma nowymi cygarami. Pojawiły się Perdomo Reserve 10th Anniversary Box-Pressed Sun Grown i Maduro. Pomimo tego, że zostały wypuszczone w środku pandemii, oba cygara stały się ogromnym sukcesem dla firmy. Dziś przyjrzymy się jednej z nowych propozycji, Perdomo Reserve 10th Anniversary Maduro w rozmiarze Robusto.
MarkaPerdomo
Nazwa cygaraReserve Maduro Robusto
VitolaRobusto
WymiaryR54 x 6″
KategoriaCygaro rocznicowe

Degustacja

Pierwszą dosyć rzucającą się w oczy rzeczą jest kolor liścia okrywowego. Miało być Maduro a tutaj ni to maduro, coś tam nawet zielonkawego odcieniu. Mogę porównać kolor okrywy do koloru mlecznej czekolady. No przyznam szczerze, dosyć intrygujące doświadczenie. Ale kompletnie nie zraziło mnie do degustacji. Pierwszy raz miałem styczność z tym cygarem w 2022 roku podczas urlopu w Maroko i wywarło ono na mnie bardzo pozytywne wrażenie jednakże postawiłem wziąć je po raz kolejny na tapet i na chłodno ocenić czego możemy się po nim spodziewać.

Na „zimno” – cygaro przedstawia się nam sporo ilością aromatów takich jak: czekolada, cedr, dąb, suszone owoce. Po rozpaleniu natomiast, pierwsza tercja pokazuje, że Perdomo 10th Anniversary Maduro to bardzo intensywne, mocne i zdecydowane cygaro o pełnej mocy. Od samego początku pojawia się tu sporo deserowo, goryczkowych akcentów. Można doszukiwać się takich smaków jak np.: gorzka czekolada, kakao, orzechy, świeżo mielony pieprz, ostra papryka, cedr. Jako towarzysza tej degustacji z początku wybrałem białą kawę, która idealnie uwydatniła sporą ilość orzechowo – czekoladowej słodyczy.

Jak za każdym razem gdy sięgam po cygara od Nicka Perdomo nie było tu mowy o problemach ze spalaniem. Cygaro paliło się jak od linijki dając przy tym niesamowite ilości gęstego i bardzo aromatycznego dymu.

Druga tercja to dosyć charakterystyczny posmak świeżego espresso i spora dawka cytrusów, mineralności jak i deserowej czekolady. Na tym etapie na języku pojawia się czerwona papryka z kolei poziom wyczuwanej słodkości zdecydowanie maleje.

Trzecia tercja pokazuje, że dominującym aromatem w tym cygarze będzie świeżo parzone espresso / czarna kawa. Drugorzędne aromaty takie jak orzechy, cytrusy, czekolada powoli zanikają. W ich miejsce wchodzą zdecydowanie akcenty przypraw korzennych, dąb czy cedr.

Podsumowanie

  • Cygaro spala się idealnie od początku do końca. Cały czas zachowując idealną linie spalania
  • Cygaro jak każde dotychczasowe napotkane przeze mnie Perdomo charakteryzuje się idealną konstrukcją
  • Jest to cygaro intensywne, choć moc możemy określić jako średnia do pełnej
  • Gdy Nick Perdomo oznajmił, że to cygaro zastępuje linię Champagne Noir nie ukrywam lekkiego rozczarowania jednakże po wypaleniu obu nowych cygar mogę powiedzieć, że wyróżniają się w bardzo ważnej kwestii – SMAKU
  • W mojej ocenie jest to cygaro, przy którym można poważnie rozważyć zakup całego pudełka
  • Starzenie tytoniu w beczkach po Bourbonie dodaje ciekawych walorów smakowych jak i wizualnych
  • Każde cygaro jest wykonywane ręcznie przy użyciu długich liści ( long filler) A każdy Torcedore ręcznie kontroluje dokładne ułożenie i rozmieszczenie liści seco, viso i ligero co wpływa na finalny smak i doskonałą konstrukcję cygar

Dodaj komentarz

Czy jesteś osobą pełnoletnią?

Ta strona zawiera treści związane z tytoniem oraz alkoholem. Aby przejść dalej musisz potwierdzić, że jesteś osobą pełnoletnią w regionie w którym przebywasz.