Saint Luis Rey Tesoros

MarkaSaint Luis Rey
Nazwa cygaraTesoros
VitolaPetit Edmundo
WymiaryR52 x 110
KategoriaEdycja Regionalna
Rok produkcji2017 lub 2018

Historia marki

Saint Luis Rey to jedna z najbardziej niszowych marek cygar kubańskich. W jej historii znajdziemy analogię do dużo popularniejszych cygar marki Quai D’Orsay. O ile Quai było marką kierowaną przez wiele lat na rynek francuski, o tyle Saint Luis Rey od czasu powstania w 1940 roku do 1991 eksportowano z Kuby wyłącznie do Wielkiej Brytanii.

Cygara tej marki nigdy nie były produkowane w dużych ilościach, a usunięcie większości vitoli z portfolio marki w latach 2006-2014 doprowadziło do tego, że dzisiaj w regularnej produkcji pod szyldem Saint Luis Rey możemy znaleźć tylko jedno cygaro – Regios (48×127).

Istnieją dwie teorie próbujące wyjaśnić genezę nazwy Saint Luis Rey. Pierwsza dosłownie odnosi się do regionu i kubańskiego miasteczka San Luis i oznacza ,,Król San Luis”. San Luis leży w regionie Vuelta Abajo, gdzie produkuje się znaczną ilość tytoniu do cygar kubańskich. 

Druga teoria szuka genezy nazwy marki w nawiązaniu do powieści ,,The bridge of San Luis Rey” Thorntona Wildera. Książka ta zdobyła w 1928 roku nagrodę Pulitzera i była najlepiej sprzedającą się pozycją beletrystyczną tego roku.

San Luis Rey

Od późnych lat osiemdziesiątych do 2000 roku produkowano cygara marki San Luis Rey (San zamiast Saint). Wszystkie formaty odpowiadały cygarom Saint Luis Rey. Zauważalną różnicę stanowił inny pierścień. Były to cygara kierowane na rynek niemiecki i szwajcarski

Pod tą marką produkowano również w Europie w latach 1990 -2002 cygaretki stworzone w 100% z kubańskiego tytoniu.

Saint Luis Rey Tesoro

Degustowane cygaro zadebiutowało na rynku w 2017 roku, wyprodukowano je w ilości piętnastu tysięcy pudełek pakowanych po 10 sztuk. Tesoro oznacza w dosłownym tłumaczeniu ,,skarb”. Polscy aficionado mogą kojarzyć tę nazwę, ponieważ na naszym rynku kilka lat temu dostępne było cygaro Bolivar Tesoro. Cygara te nie są ze sobą powiązane.

Saint Luis Rey Tesoro zwinięto w formacie Petit Edmundo (52×110). Z cygar regularnej produkcji w tym samym formacie zwija się Montecristo Petit Edmundo oraz Vegueros Entretiempos.

Degustacja

Przed odpaleniem stopa cygara pachnie sianem, stajnią i orzechami

Liść okrywowy ma aromat mniej intensywny, wyczuwalne są w tym wypadku skóra i spocona końska derka (aromat znany miłośnikom lambików)

Pierwsze puffy są złożone, kremowe, delikatnie drewniane, lekko ziemiste, skórzane. Jest  zachowany idealny balans między słodyczą a klimatami wytrawnymi. Na prawdę dużo się dzieje. Dym jest gęsty i pełen smaku. Słodka kremowość daje super tło dla bardziej wytrawnych klimatów wybijających się na pierwszy plan. Pojawiają się lekkie klimaty roślinne, pianki opiekane nad ogniskiem, klimaty cukierkowe, żelkowe, karmel, słodki cedr, żółte owoce. Retro bardzo łagodne, praktycznie nieinwazyjne. Finisz słodki, orzechowy, długo utrzymujący się.

W drugiej tercji roślinność, skóra i nuty wytrawne wiodą prym. Ta tercja już nie zachwyca tak bardzo jak poprzednia. Spalanie jest krzywe, kilkukrotnie cygaro przygasa. Za jakiś czas wraca troszkę słodyczy z pierwszej tercji. Retro słodkie, kremowe, drewniane, orzechowe, złożone. Finisz długi słodki, kremowy. Dalej roślinnie.

W trzeciej tercji dominują: przyjemna pieprzna pikanteria, drewno, lekka ziemistość. Złożoność tego profilu nie jest na najwyższym poziomie. Finisz średnio długi, roślinny. Gdy końcówka cygara jest tak bardzo ziemista, że mogę wyczuć grudki piachu między zębami, odkładam ogarek do popielnicy.

Podsumowanie

  • Saint Luis Rey to niszowa marka, która oferuje ciekawe, ale mało znane cygara
  • Saint Luis Rey założono w 1940 przez brytyjską firmę Zamorra i Guerra
  • Tesoro było cygarem zaczynającym się w średniej mocy, która sukcesywnie rosła wraz z czasem palenia
  • Czas palenia tego cygara to około godzina
  • O ile pierwsza tercja była na najwyższym poziomie i stanowiła bardzo miłe zaskoczenie, o tyle później poziom ten się obniżał
  • Było to interesujące cygaro i warte spróbowania, ale uważam, że są na rynku inne, lepsze regionalki, na które jest sens polować
  • Istnieje ryzyko, że Saint Luis Rey będzie całkowicie wycofane z produkcji, dlatego warto spróbować jakichkolwiek cygar tej marki póki jest okazja.

Dodaj komentarz

Czy jesteś osobą pełnoletnią?

Ta strona zawiera treści związane z tytoniem oraz alkoholem. Aby przejść dalej musisz potwierdzić, że jesteś osobą pełnoletnią w regionie w którym przebywasz.