Por Larrañaga Fénix

MarkaPor Larrañaga
Nazwa cygaraFénix
Vitola109
WymiaryR50 x 184
KategoriaEdycja Regionalna
Rok produkcji2023

Por Larrañaga to najstarsza (zarejestrowana w 1834) marka cygarowa na świecie funkcjonująca do dzisiaj. Według wielu źródeł jedyną wcześniej zarejestrowaną (w 1810) marką od Por Larrañagi jest Cabañas, której produkcja zakończyła się w 2005 roku.

Historycznie marka oferowała szeroki przekrój jakościowy oraz cenowy produktów, co doprowadziło do jej ogromnego sukcesu. Pod wpływem popularności i chęci zaspokojenia popytu na amerykańskim rynku na cygara Larrañagi, w 1925 roku wprowadzono pierwszą na Kubie linię produkcyjną do wytwarzania cygar maszynowych. Miała ona przyspieszyć proces tworzenia cygar oraz zmniejszyć koszty produkcji. Jednak taka automatyzacja spotkała się z dużym oporem pracowników. Strajki torcedores doprowadziły do tego, że ostatecznie maszyny wyjechały z fabryki. Aż do kubańskiej rewolucji marka pozostawała w rękach rodziny założyciela – Ignacio Larrañagi, a w momencie nacjonalizacji była szóstą najpopularniejszą marką cygar kubańskich.

Ze względu na spory prawne dotyczące własności nad marką w drugiej połowie XX wieku mocno zredukowano liczbę produkowanych przez Larranagę formatów. Dzisiaj w portfolio marki znajdziemy 4 cygara regularnej produkcji i wiele cygar edycji regionalnych.

Por Larrañaga Fénix to cygaro wydane z okazji 15 rocznicy nawiązania współpracy między Phoenicia Feroes Hellas, a Habanos SA. Produkcja ograniczona jest do 6666 pudełek mieszczących po 15 cygar w formacie 109. To cygaro jest dostępne w krajach podlegających pod tego dystrybutora. Mowa tutaj głównie o Grecji, Cyprze, Krajach Arabskich i Afryce.

Format 109 powstał w fabryce Partagasa blisko sto lat temu. W tych czasach produkowano w niej około stu pięćdziesięciu formatów, a mniej więcej dwie trzecie z nich nazywano samymi liczbami. 109 to jedyny format nazwany liczbowo, który przetrwał do dzisiaj. Oprócz solidnego ringu  i długości Salomona, format ten cechuje się głową w kształcie cabeza tumbada. Temu rodzajowi głowy cygara najbliżej jest do klasycznych figurado, ale zamiast stożka głowa cygara przypomina kopułę. Taką samą głową cechować będą się cygara z Linea Maestra – najnowszej i najbardziej ekskluzywnej linii Partagasa.

Degustacja

W pierwszych puffach ciąg jest trochę zbyt ciasny, natomiast później ten problem sam znika. Pod względem smaku mamy tutaj do czynienia z klasyczną Larrañagą w najlepszym wydaniu. Profil dominują bardzo intensywne kremowe nuty orzechów i słodkiego drewna. Słodycz balansuje subtelna pieprzność.  Pierwsza tercja charakteryzuje się pełnym ciałem i dużo wyższą mocą niż możnaby się spodziewać. Śmiało mogę powiedzieć, że jest to moc od średniej do pełnej. Retro jawi się jako słodkawe, kremowe. Finisz jest średnio-długi i słodki. W końcówce pierwszej tercji moc osiąga swoje apogeum, pojawia się pieprzny pazur i lekka roślinność, ale te smaki nie wymykają się spod kontroli, bo zbalansowane są wysoką, wyczuwalną od początku cygara, słodyczą.

Druga tercja jest dużo gładsza, ale nie aż tak intensywna w smaku. Dzięki temu wydaje się bardziej zbalansowana. Na jej początku wyczuwam silną waniliową słodycz, kojarzącą mi się z kilkuletnimi cygarami kubańskimi. Później profil idzie w kierunku dużo bardziej wytrawnym niż miało to miejsce w pierwszej tercji. Mimo tego nie jest chropowato i ostro. Do głosu dochodzą nuty skórzane, drewniane, gorzka czekolada, orzech włoski ze skórką, roślinność, herbatniki. Przez chwilę wyczuwam nienachalne nuty chemiczne, które bardzo szybko odchodzą w niepamięć. Retro jest słodkie i delikatne. Moc uspokoiła się w stosunku do pierwszej tercji.

W trzeciej tercji słodycz wraca do głosu po jej umiarkowanej obecności w drugiej części cygara. Pojawiają się migdałowe ciasteczka, delikatna roślinność. Jako osoba, która nie jest szczególnym zwolennikiem cynamonu, muszę przyznać, że wielką radość sprawiają mi nuty przypraw korzennych powodujących lekkie mrowienie języka. Do tego wszystkiego wyczuwam jeszcze piernik (ciasto), ciemną czekoladę, suche drewno i karmel. Delikatne retro powiela smaki wyczuwalne w ustach – piernik, czekoladę. Finisz jest długi i można w nim wyczuć mleczną czekoladę oraz kremowość.

Podsumowanie

  • Por Larrañaga to najstarsza funkcjonująca do dzisiaj marka cygar kubańskich. Powstała w 1834 roku.
  • Recenzowane cygaro pochodzi prosto z gali premierowej na Cyprze.
  • Sposób pakowania tego cygara na pewno nie należy do typowych. Pierwszym pudełkiem jakie możemy zobaczyć jest czarne opakowanie transportowe z ostrzeżeniem o szkodliwości palenia, logo marki oraz dwoma naklejkami w rogu. Jedna z nich informuje nas o tym, że mamy do czynienia z edycją regionalną na obszar Phoenicia, a na drugiej widnieje napis ,,Habanos DOP”. Gdy otworzymy opakowanie transportowe naszym oczom ukaże się czarno-czerwone pudełko z grafiką przedstawiającą feniksa, logo marki oraz napisem ,,15 Aniversario Habanos-Phoenicia’’. Dopiero gdy podniesiemy klapkę na dole tego pudełka, możemy dostać się do tego co nas najbardziej interesuje – Kabinetu (drewniane pudełko z wysuwaną pokrywką) z piętnastoma cygarami Por Larrañaga Fénix. Ze względu na zastosowany lakier, sam styl tego pudełka przypomina bardzo mocno opakowania z jakimi mamy do czynienia w przypadku Cohiby Robustos lub linii 1492. Poniżej możemy zobaczyć unboxing omawianych cygar:

Źródło: Habano News

  • Liście tytoniu w cygarach kubańskich układane są w ten sposób aby łodygi we wkładce znajdowały się bliżej głowy cygara. Z tego powodu większość cygar kubańskich charakteryzuje się największą intensywnością pod koniec. Tutaj było odwrotnie. Pierwsza tercja charakteryzowała się bardzo wysoką jak na tę markę mocą, by wraz z czasem spadać. Nie wiem czy jest to cecha tylko spalonej przeze mnie sztuki, czy mówimy tutaj o zjawisku dotyczącym wszystkich tych cygar. Innym cygarem kubańskim, które w moim odczuciu zaczyna się bardzo intensywnie, by wraz z czasem złagodnieć jest Partagas Maduro No. 1.
  • Cygara wydawane w formacie 109 należą do najbardziej poszukiwanych na rynku.
  • Phoenicia regularnie wydaje edycje regionalne. Szczególnie warto zwrócić uwagę na cygara marki Ramon Allones, których ten dystrybutor do tej pory wypuścił na rynek aż 8. Wszyskie cechowały się średnicą większą lub równą 52, a wiele z nich jest cenionych wśród aficionado i uważanych za ikoniczne. Ramon Allones Phoenicio 40 znajduje się w czołówce jeśli mówimy o ilości wyprodukowanych sztuk cygara edycji regionalnej. Wyprodukowano 417 600 cygar.
  • W nadchodzącym artykule o klasyfikacji cygar kubańskich przybliżę dokładną charakterystykę cygar regionalnych.
  • Por Larrañaga Fénix to jedno z lepszych cygar jakie paliłem w 2023 roku.

Dodaj komentarz

Czy jesteś osobą pełnoletnią?

Ta strona zawiera treści związane z tytoniem oraz alkoholem. Aby przejść dalej musisz potwierdzić, że jesteś osobą pełnoletnią w regionie w którym przebywasz.