Davidoff: Winston Churchill «The Late Hour»

W przypadku tego konkretnego cygara mogę śmiało stwierdzić, że recenzja piszę się praktycznie sama. Jest tak ze względu na to, że Davidoff Winston Churchill The Late Hour to jedno z cygar, które znajdują się w moim TOP 3 od lat. Jednakże postaram się być w miarę obiektywny pisząc dla Was tę recenzję. Zatem przejdźmy najpierw do krótkiej historii linii Churchill.
MarkaDavidoff
Nazwa cygaraWinston Churchill «The Late Hour»
VitolaRobusto
WymiaryR52 x 5″
KategoriaLinia regularna
Data produkcji2 sierpnia 2017

Cała geneza powstania linii Winston Churchill opiera się na postaci jednego z najsławniejszych Cigar Aficionado, którym to właśnie był Sir Winston. Był on człowiekiem o wielu twarzach i zainteresowaniach. Za dnia przewodził imperium, nocą pisał książki i wygłaszał przemówienia i emanował swoją niesamowitą głębią charakteru – i zawsze z cygarem w ręku. Nawet gdy zgasły światła, poza kamerami i fleszami aparatów Winston Churchill nadal inspirował otaczających go ludzi. To właśnie wtedy, po całym dniu spędzonym jako polityczny przywódca imperium, świetny negocjator przy stołach i konferencjach, pisał swoje słynne przemówienia i książki – często delektując się cygarem. A zatem obie linie cygar starają się swoim smakiem i złożonością odzwierciedlić i jednocześnie oddać hołd Sir Winstonowi Churchillowi.

Cygara osiągnęły niemały sukces, bo przez wiele lat zostały wielokrotnie nagrodzane i wybierane jako najlepsze cygaro z Dominikany w latach 2015/2016/2017/2019. Pochylając się nad tym co sprawia, że The Late Hour jest tak wyjątkowe należy jak zwykle zobaczyć co skrywa się wewnątrz naszego cygara. Mamy tu wyjątkową mieszankę liści z Dominikany, Nikaragui, Meksyku oraz Ekwadoru. Te wyjątkowe połączenie sprawia, że Davidoff: Winston Churchill «The Late Hour» jest jednym najbardziej deserowych cygar w tym segmencie cenowym.

Infografika: Davidoff of Geneva

Kolejnym naprawdę wyjątkowym aspektem w przypadku tego cygara, który z pewnością dodaje sporo aromatu i charakteru jest ciekawy zabieg dodatkowego starzenia liści tytoniu, a dokładnie odmiany Condega Visus, w beczkach po szkockiej whisky typu single malt. Liście są mocno wciśnięte do beczek, a wraz ze wzrostem temperatury w zamkniętych beczkach tytoń wchodzi w proces fermentacji. Wzrost temperatury jest regularnie sprawdzany, aby zapobiec przegrzaniu tytoniu.

Tytoń

Mieszanka Winston Churchill – „The Late Hour Series” zawiera tytoń Condega Visus, który dojrzewa w najlepszych beczkach po szkockiej whisky.

Beczka

Liście są mocno dociskane wewnątrz beczek. Wraz ze wzrostem temperatury w zamkniętych beczkach tytoń wchodzi w proces fermentacji. Wzrost temperatury jest regularnie kontrolowany, aby zapobiec przegrzaniu tytoniu.

Starzenie

Po trzech miesiącach tytoń jest odwracany na drugą stronę, aby dojrzewać przez kolejne trzy miesiące, łącznie przez sześć miesięcy. W tym okresie tytoń wchłania aromaty beczki i whisky.

Rezultat

Starzenie w beczce prowadzi do większej słodyczy i głębszych smaków. Po sześciu miesiącach tytoń jest gotowy do włączenia do mieszanki, która tworzy Winston Churchill – The Late Hour Series.

Rozpalam

Z racji, że cygaro ma z whisky dużo wspólnego postawiłem na właśnie takie połączenie. W kieliszku zawitał Johnnie Walker Red Rye Finnish, który idealnie rozgrzewał i podkreślał wyjątkowe aromaty naszego cygara. Delikatnie rozgrzana stopa momentalnie uwolniła z siebie spore ilości bardzo aromatycznego, deserowego dymu. W powietrzu czuć bardzo charakterystyczny aromat dębu, tytoniu, korzennych przypraw i cytrusów. Na języku z kolei pojawia się delikatne pieczenie w odbiorze przypominające styczność z pikantną papryczką. Późna pora dnia i okres świąt Bożego Narodzenia sprzyjał tej degustacji a możliwość zapalenia cygara zimą na dworze w ogrzewanej altance bez smagającego policzek lodowatego wiatru tylko dodawał całości niesamowitego świątecznego klimatu.

Pierwsza tercja

to w dużej mierze dominacja trzech bazowych aromatów: skóra, przyprawy, kawa. Cygaro jak w przypadku chyba każdego Davidoff’a jest jak od linijki. Wszystkie cygara tego producenta mogą pochwalić się niezwykłą konstrukcją. Tutaj nie ma mowy o przypadku. Każde cygaro jest wykonane z niespotykaną starannością i elegancko zapakowane. Co jest jednym z bardzo charakterystycznych elementów dla marki Davidoff.

Wyjątkowy czas w roku, cygaro, towarzystwo no i oczywiście nie mogło się obyć bez partii szachów.  Dosyć zróżnicowana temperatura sprawiła , że popiół zrobił się dosyć kruchy, choć i tak utrzymywał się dosyć długo na cygarze.

Druga tercja

Pozostał wyraźny aromat skóry, choć na pierwszy plan dosyć zdecydowanie zaczyna wybijać się czekolada, krem oraz dębina. W połowie niestety, ale musiałem pozbyć się już popiołu gdyż zbyt gwałtownie ruszyłem ręką co spowodowało pęknięcie popiołu u nasady. Nie przejmując się jednak kompletnie tym zajściem kontynuowaliśmy wraz z Kamilem grę oraz spopielanie naszych wigilijnych cygar. Podczas gdy ja oddawałem się degustacji Davidoff’a mój towarzysz postawił na dosyć mało popularne cygaro jakim jest Gurkha Real  ale o nim innym razem.

Trzecia tercja

Tutaj naprawdę się dzieje! Dominujące stają się tu nuty drewna cedrowego, świeżo mielony czarny pieprz, czekolada i miód. Każda z trzech tercji idealnie jest od siebie oddzielona płynnymi przejściami smaków. Cygaro jest dzięki temu bardzo ciekawe, a połączenie go z whisky to był prawdziwy strzał w dziesiątkę. Niezależnie od pory roku lub miejsca ten Davidoff nigdy mnie jeszcze nie zawiódł i tak też było tym razem.

Podsumowanie

 • Davidoff Winston Churchill The Late Hour Robusto to wyjątkowe cygaro
 • Niezależnie od miejsca, pory dnia czy roku pali się idealnie i smakuje wybornie
 • Jako cygaro z regularnej linii jest jednym z najlepszych cygar marki – oczywiście w mojej subiektywnej ocenie  
 • The Late Hour, w przeciwieństwie do klasycznej linii Winston Churchill, posiada tytoń który fermentuje w beczkach po szkockiej single malt co sprawia, że jest niezwykle deserowym cygarem gdzie dominują nuty czekolady, skóry, drewna i przypraw korzennych
 • Robusto to kawał solidnego palenia, które zajmie nam średnio około godziny, natomiast na format Churchill musimy poświecić około 1 godziny i 30 minut
 • Nie należy tego cygara palić w pośpiechu, im wolniej tym lepiej
 • Ceny Davidoffa po raz kolejny stały się o oczko wyższe niż w przypadku zdecydowanej większości reszty branży.
 • Aby dotrzymać terminu wyznaczonego przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) na 8 sierpnia 2016 r., Davidoff wysłał tonę nowych produktów do swoich flagowych sklepów detalicznych. Co ciekawe, cygaro to było dostarczane jako Winston Churchill Cask Aged.
 • Niezależnie od wszystkiego, cygara z linii The Late Hour stanowią „MUST HAVE” w moich humidorach
Pablo Załęcki

Manager w Caballero Aficionado Club – Katowice, Sommelier, Cigar Specialist, a także Davidoff Brand Ambasador. Ten wstęp pokazuje kto jest mózgiem i siłą napędową tego portalu. Doradzi i opisze każde cygaro, pomoże w doborze napoju, który własnoręcznie przygotuje. Na co dzień stara się kierować zasadą – Less is more. Miłośnik starzonych alkoholi i klasycznych koktajli (ulubione to Pornstar Martini i Whisky Sour).

Dostępne formaty

 • Robusto
 • Churchill
 • Proponowane otwarcie

 • Cięcie klasyczne
 • Puncher
 • Sugerowane kompozycje

 • Szkocka whisky
 • Cognac
 • Calvados
 • Suszone owoce takie jak: rodzynki, daktyle, morele
 • Dodaj komentarz

  Czy jesteś osobą pełnoletnią?

  Ta strona zawiera treści związane z tytoniem oraz alkoholem. Aby przejść dalej musisz potwierdzić, że jesteś osobą pełnoletnią w regionie w którym przebywasz.