Czy powinno się wyjmować cygaro z celofanu?

Przy zakupie cygara można zauważyć, że jest ono pokryte ochronną folią wykonaną z celofanu, co zrodziło pytanie pośród wielu palaczy cygar: czy powinno się usunąć celofanową owijkę z cygara, jeśli zamierza się je przechowywać? Dzisiejszy artykuł przybierze trochę formę Q&A i mam nadzieję, że w pełni wyjaśni Wam to zagadnienie.

Celofanowe opakowania do cygar

Celofanowe owijki można znaleźć na większości cygar za wyjątkiem cygar kubańskich; w przeciwieństwie do plastiku, folia celofanowa jest produkowana z materiałów odnawialnych, takich jak drewno czy konopie, lub powstaje w wyniku serii procesów chemicznych, więc jest w pełni biodegradowalna i nadaje się do kompostowania.

Owijka jest półprzepuszczalna, co pozwala na przenikanie pary wodnej. Celofan wytwarza również wewnętrzne środowisko podobne do mikroklimatu, co pozwala cygaru oddychać i powoli się starzeć.

Jak długo cygara pozostają świeże w celofanie?

Celofan zachowuje świeżość cygara przez mniej więcej 7 dni. Po tym czasie cygaro zacznie wysychać z powodu porowatych właściwości owijek, które przepuszczają powietrze.

Jeśli przechowasz cygaro w owinięciu celofanowym, a następnie umieścisz je w humidorze, będzie ono miało nieograniczoną trwałość dopóty dopóki humidor jest obsługiwany właściwie. Warto przeczytać obydwie części naszego Cygarowego ABC o humidorach tu i tu.

Jak długo cygara wytrzymają w torbie strunowej?

Cygaro przechowywane w torbie strunowej pozostanie świeże przez około 7-9 dni.

Jeśli nie jesteś w stanie zapalić swojego cygara w tym czasie, zawsze możesz dodać do niego Bovedę. Boveda to dwukierunkowy pakiet kontrolujący wilgotność, który ochroni cygaro przed wysuszeniem.

Czy powinienem zostawić moje cygaro w celofanie w moim humidorze?

Niektórzy uważają, że pozostawienie owijacza na cygarze i umieszczenie go w humidorze zablokuje jego wilgotność, ale to nie jest prawda. Pozostawienie owijacza w humidorze jest całkowicie w porządku, ponieważ cygaro nadal będzie utrzymywać wilgoć; owijka pomoże opóźnić jego starzenie się.

Korzyści z usunięcia folii celofanowej

Mimo, że utrzymanie celofanowej owijki na cygarze nie zapobiegnie całkowicie przedostaniu się wilgoci do cygara, zmniejszy to ilość wilgoci, którą cygaro otrzyma z humidora.

W podobnym temacie, ponowne nawodnienie celofanowych cygar zajmie dłuższy okres czasu; jest to ważne do rozważenia, jeśli planujesz odmłodzić zaniedbane cygaro.

Cygara usunięte z owijki również będą starzały się szybciej, co jest korzystne dla palaczy, którzy lubią pozwolić swoim cygarom siedzieć przez miesiące, a nawet lata, zanim odważą się delektować ich czarującym dymem i zapachem.

Może zainteresuje Was również fakt, że usunięcie celofanu sprzyja rozwojowi tak zwanego „plume”, który jest efektem wydobywania się na powierzchnię owijacza naturalnie występujących w liściu cygara olejków i cukrów. Owijka może utrudniać ten proces.

Korzyści z zachowania celofanowego opakowania

Nie ma wątpliwości, że celofanowa owijka stanowi istotną warstwę ochronną dla Twojego cygara. Zapobiegają one zanieczyszczeniu cygara brudem i cząsteczkami, które mogą dostać się do humidora choćby przez otwieranie go.

Celofanowa owijka wskazuje również, kiedy cygaro zostało dobrze postarzone. Często słyszy się określenie „yellow cello”; z czasem celofan żółknie z powodu uwalniania przez cygaro olejków i cukrów, co powoduje zabarwienie owijki.

Kolejną zaletą celofanu jest mikroklimat, jaki tworzy on wewnątrz. Powolne odparowywanie pozwala na dłuższe pozostawienie cygara, gdy zapomnimy dodać wody do naszego nawilżacza lub wymienić Bovedę.

Jeśli chodzi o wybór pomiędzy tym, czy usunąć cygaro z celofanowej owijki, czy nie, to wszystko sprowadza się do osobistych preferencji, nie ma tu dobrej lub złej odpowiedzi.

2 komentarze do “Czy powinno się wyjmować cygaro z celofanu?”

  1. Nie wiedziałem, że ta folia to coś więcej niż zwykła folia. A tu się okazuję, że materiał odnawialny. Dzięki za artykuł.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Przeczytaj też

Czy jesteś osobą pełnoletnią?

Ta strona zawiera treści związane z tytoniem oraz alkoholem. Aby przejść dalej musisz potwierdzić, że jesteś osobą pełnoletnią w regionie w którym przebywasz.