Czy powinno się starzeć cygara

Podczas gdy wielu miłośników cygar uważa, że starzenie się jest ważną częścią procesu palenia cygar, w przypadku wielu cygar nie jest ono właściwie konieczne. Dlaczego więc ludzie decydują się na postarzanie swoich cygar i jakie są tego korzyści? Przyjrzyjmy się, czy powinieneś postarzyć swoje cygara, czy też nie.

Tytoń w cygarach jest już starzony

Przy produkcji cygar premium, blenderzy spędzają miesiące, jeśli nie lata, na doskonaleniu smaków zawartych w tytoniu.

Wielkość cygara, rodzaj tytoniu i czas leżakowania to czynniki, które zostały wzięte pod uwagę przez producenta cygar. Kiedy cygaro trafia do sprzedawcy, jest już postarzone w stopniu uznanym przez producenta za najlepszy. Niektóre cygara są starzone krócej lub dłużej niż inne, jednak droga tytoniu od zbiorów do gotowego cygara trwa średnio około trzech lat, choć wielu producentów cygar starzy swój tytoń dłużej.

Po zwinięciu dojrzałego tytoniu w cygaro, gotowe cygaro pozostawia się w pomieszczeniu do leżakowania na minimum trzy miesiące, co pozwala na dalsze dojrzewanie.

Dlaczego ludzie starzą cygara?

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie decydują się na starzenie swoich cygar, podczas gdy niektóre nie mają nic wspólnego z poprawą jakości cygara; inne powody mogą mieć wpływ na smak cygara.

Zbyt wiele cygar

Podczas gdy posiadanie „zbyt wielu” cygar nie jest w żadnym wypadku problemem (wręcz przeciwnie), nie zawsze jest możliwe wypalenie całej kolekcji na raz, zwłaszcza gdy kupiło się duże pudełko.

Prowadzi to do pewnego rodzaju domyślnego procesu starzenia, w którym cygara są starzone niezależnie od tego, czy tego chcemy, czy nie, ponieważ po prostu nie da się ich palić wystarczająco szybko.

Rozwój smaków

Po zakupie większego pudełka cygar, niektórzy aficionados decydują, że chcieliby przeprowadzić z nimi mały eksperyment.

Cygara można rozdzielić i przechowywać w humidorze – niektóre do palenia od razu, niektóre do palenia za 6 miesięcy, niektóre za rok, niektóre za pięć itd. Dla tych, którzy uwielbiają sesje degustacyjne, starzenie cygar jest świetną zabawą, ponieważ można doświadczyć, jak smak cygara przekształca się i rozwija w czasie.

Chęć doświadczenia zmieniającego się smaku danego rodzaju cygara na przestrzeni lat jest wspólnym zainteresowaniem wielu miłośników cygar i dodaje nieco więcej radości z posiadania dużego pudełka cygar.

Zmiany w smaku cygara na przestrzeni czasu

Z czasem cygara zaczynają tracić wilgoć, co sprawia, że łatwiej się palą. Mają również mniej gorzki, garbnikowy i ostry smak, prezentując słodsze, mniej kwaśne nuty. Smaki mogą się ze sobą łączyć i prezentować bardziej zrównoważone cygaro.

Ponieważ starzenie sprawia, że cygara są łagodniejsze, proces ten najlepiej nadaje się do mocniejszych, pełnych cygar, dlatego te łagodniejsze i bardziej delikatne powinno się palić wcześniej.

Błędne przekonanie o konieczności leżakowania cygar

Palacze cygar uwielbiają dzielić się swoimi historiami z innymi palaczami, polecając im swoje ulubione cygara lub udzielając pomocnych wskazówek, dzięki którym palenie staje się lepsze.

Powszechna plotka rozpowszechniana wśród miłośników cygar głosi, że należy postarzyć cygara, by uczynić je lepszymi. Kiedy zaczynasz swoją przygodę z paleniem cygar, prawdopodobnie będziesz słuchał bardziej doświadczonych osób, gdy będziesz szukał najlepszych sposobów na cieszenie się dymem.

Podczas gdy niektóre cygara będą lepsze dzięki starzeniu, ważne jest, aby wiedzieć, że nie jest konieczne starzenie każdego kupionego cygara – większość będzie gotowa do palenia w momencie zakupu.

Cygaro mogłoby być bardziej wiekowe

Podczas gdy większość cygar jest sprzedawana dopiero wtedy, gdy producenci uznają je za doskonałe i gotowe do wypuszczenia na świat, niektóre są wypuszczane z celowo „młodym” smakiem.

Niektórzy uwielbiają ten świeży smak, ale dla innych smak starzonego tytoniu jest bogatszy i bardziej aromatyczny. W tym przypadku, starzenie cygar może służyć celowi, pomagając rozwinąć nieco więcej smaków.

Amoniak

Podczas zwijania cygar liście tytoniu są nawilżane, co powoduje ich fermentację i produkcję amoniaku. Po zwinięciu, cygara premium są zazwyczaj starzone, aby pomóc im pozbyć się wszelkich śladów amoniaku.

Po kilku miesiącach od zwinięcia cygara około 90% amoniaku jest już rozproszone. Rok po zwijaniu zniknie go już 95-99%. Niektórzy miłośnicy cygar decydują się na nieco dłuższe leżakowanie cygar po ich przywiezieniu do domu, aby upewnić się, że wszelkie ślady amoniaku zniknęły. Ostatecznie odpowiedź na to pytanie zależy jednak od osobistych preferencji. Starzenie cygar może pomóc w wygładzeniu smaków dymu, jednak jeśli cygaro jest złe, nie stanie się lepsze, niezależnie od tego, jak długo je pozostawisz w humidorze.

Umieszczenie cygar w humidorze na tydzień lub miesiąc po zakupie może być dobrym pomysłem, aby zapewnić im odpowiedni poziom wilgotności dla idealnych warunków palenia, ale dłuższe leżakowanie nie jest absolutnie konieczne. Jeśli masz zbyt wiele cygar do palenia na raz lub chcesz sprawdzić, jak rozwijają się smaki, nie ma nic złego w postarzaniu swojej kolekcji.

Jeśli zdecydujesz się na starzenie cygar, upewnij się, że wiesz, jak prawidłowo starzeć cygara, pilnując, by humidor pozostawał na właściwym, stałym poziomie wilgotności.

Dodaj komentarz

Przeczytaj też

Czy jesteś osobą pełnoletnią?

Ta strona zawiera treści związane z tytoniem oraz alkoholem. Aby przejść dalej musisz potwierdzić, że jesteś osobą pełnoletnią w regionie w którym przebywasz.