Cygara Toscano

Historia marki sięga aż 1818 roku. To właśnie wtedy wielki książę Toskanii Ferdynand III założył fabrykę tytoniu produkującą cygara Toscano. A jak tak naprawdę doszło do powstania konceptu na "mokrą fermentację"? Otóż bela liści tytoniu z Kentucky, która suszyła się pod gołym niebem, wpadła w niespodziewaną ulewę. Mokry tytoń zaczął fermentować w letnim upale. 

Zdecydowano, że sfermentowany tytoń, zamiast go wyrzucać, powinien zostać wykorzystany do produkcji cygar, które będą sprzedawane we Florencji.  Cygara wyprodukowane z tak przygotowanego tytoniu od razu zyskały popularność wśród Włochów, a potem zostały wprowadzone do regularnej produkcji. Dziś cygara marki Toscano są produkowane przez firmę Manifatture Sigaro Toscano SpA z siedzibą w Lukce i Caba de’Tirreni.

Co wpływa na wyjątkowość cygar Toscano?

Przede wszystkim cygara Toscano nie są typowym cygarem, ponieważ tytoń z Kentucky używany do ich produkcji to generalnie tytoń fajkowy. Tytoń ten jest uprawiany w różnych regionach Włoch, takich jak Toskania, Kampania, Lacjum, Umbria czy Wenecja Euganejska. Jako wrapper używane są tutaj liście North American Kentucky ze względu na ich większą szerokość. A na przykład liście Kentucky z południowych Włoch, zwłaszcza z Kampanii i Umbrii, są używane do uzyskania pewnych smaków występujących w Toscano Garibaldi i Toscanello Garibaldi.

Liście tytoniu najpierw poddawane są pewnego rodzaju mokrej fermentacji. Polega ona na nawilżaniu i podwędzaniu dymem z pieców opalanych drewnem dębowym i bukowym przez łącznie 15 do 20 dni. Na tym etapie liście są starannie układane na sznurkach w specjalnych komorach wyposażonych w system „Stendaggio” i zawory powietrza do regulacji wilgotności. Regulacja temperatury odbywa się poprzez zwiększanie lub zmniejszanie płomienia. Cały ten proces zapewnia, że ​​tytoń Kentucky jest całkowicie wysuszony. Tytoń, który jest używany jako wypełniacz, jest mieszanką tradycyjnie uprawianego włoskiego Kentucky i północnoamerykańskiego Kentucky. Smakowe cygara Toscanello wykorzystują mieszankę wypełniającą z tytoniu włoskiego, południowoamerykańskiego i dalekowschodniego Kentucky.

W przeciwieństwie do cygar karaibskich, w których binder jest nakładany na filler, zanim tytoń owinięty go zakryje, cygaro Toscano jest wytwarzane przez zwijanie tytoniu wypełniającego tylko tytoniem owiniętym (bez żadnego spoiwa). Produkcja cygar odbywa się następnie na dwóch liniach: produkcja ręczna dla cygar wysokiej jakości i limitowanych edycji oraz produkcja maszynowa. W produkcji ręcznej zwijarka cygar znana jako „sigaraia” produkuje do 520 cygar dziennie. Po zwinięciu cygara są suszone na powietrzu w komorze do starzenia. W zależności od czasu dojrzewania uzyskuje się różne właściwości. Cygara umieszczane są w wentylowanych celach o kontrolowanym poziomie wilgotności. Okres dojrzewania różni się w zależności od rodzaju cygara. Niektóre z cygar Toscano są ręcznie zwijane chociażby takie jak Toscano Il Moro, Toscano Il Presidente,

Wszystkie cygara Toscano mają typowy eliptyczny kształt, podobny do kształtu „Perfecto” karaibskich cygar. Większość cygar Toscano ma długość od 150 do 160 mm (5,9 do 6,3 cala), z wyjątkiem Il Moro, które ma średnią długość 230 mm (9,1 cala). Z kolei cygaro Toscanello to kolejna odmiana cygar Toscano, w której cygara są już przecięte na pół (ammezzati) i są gotowe do palenia. Klasyki to Toscanello, Toscanello Garibaldi, Toscanello Scelto i Toscanello Speciale. A także aromaty, takie jak anyż, ciemna czekolada, espresso, grappa, mokka czy wanilia. Oczywiście jest ich znacznie więcej.

Tak więc specyficzna odmiana tytoniu oraz oryginalny sposób jego obróbki sprawia, że właśnie dlatego Toscano jak i Toscanello są tak wyjątkowe.

Wygląd

Cygara Toscano jak i Toscanello mają charakterystyczny eliptyczny kształt ze ściętymi końcami, które mają mniejszą średnicę niż część środkowa (brzuch). Średnica cygara waha się w zależności od rodzaju Toscano i wynosi od 13 do 16,5 mm. Jednak po pewnym czasie grubość niektórych rodzajów cygar została zmniejszona o kilka milimetrów, zmniejszając tym samym czas palenia. Obecnie w Polsce najbardziej popularne są Toscanello czyli mniejsza wersja cygar Toscano dodatkowo poddana zabiegowi aromatyzacji tytoniu przez co podczas palenia uwalnia się bardzo przyjemny słodki zapach. Obecnie w Europie a szczególnie w Polsce jest problem z dostępnością tych mniejszych wariantów Toscano ze względu na otwarcie się firmy na rynek amerykański, który okazał się o wiele bardziej chłonny niż zakładano. Do tej pory w Polsce można było dostać trzy wersje aromatyzowane – Nero, Rosso oraz Bianco – oraz wersję klasyczną jak i podstawowe Toscano Classico. Ciekawostką jest też fakt, że Toscano i Toscanello są uważane za tzw. suche cygara co oznacza, że ​​nie muszą być przechowywane w humidorze. Bardzo różnią się tym od cygar karaibskich, które wysychają i pękają, jeśli nie są odpowiednio przechowywane. Tytoń Kentucky nie jest higroskopijny po przejściu specjalnej fermentacji i może być przechowywany przez lata w temperaturze pokojowej bez utraty swoich właściwości. Idealnie, cygaro Toscano powinno mieć wilgotność wewnętrzną między 12% a 14%, a wilgotność przechowywania między 65% ​​a 70%.

Jeżeli zastanawiałeś się kiedyś czym są Toscanello i czy warto spróbować mam nadzieję, że przybliżyłem Ci ich historię oraz zachęciłem Cię do tego aby ich spróbować. Pamiętaj, że idealnie pasują do porannej lub popołudniowej kawy i są świetną alternatywą na upalne wieczory.

Dodaj komentarz

Przeczytaj też

Czy jesteś osobą pełnoletnią?

Ta strona zawiera treści związane z tytoniem oraz alkoholem. Aby przejść dalej musisz potwierdzić, że jesteś osobą pełnoletnią w regionie w którym przebywasz.