Cygarowe Newspresso – Wydanie 6

Witamy w Piątkowym Newspresso - serii na Cigarlabb, w której przynosimy Wam krótki przegląd najnowszych wydarzeń w branży cygarowej. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym palaczem, czy dopiero zaczynasz, ta seria jest idealnym sposobem na bycie na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami w świecie cygar. Usiądźcie więc wygodnie, zrelaksujcie się i cieszcie się espresso z wiadomościami o cygarach.

Kuba stoi w obliczu najmniejszych zbiorów tytoniu w historii

Pinar del Río, region w zachodniej Kubie, w którym uprawia się większość tytoniu premium w kraju, stoi w obliczu prawdopodobnie najgorszych zbiorów tytoniu w historii, zgodnie z raportem Granma, kubańskiej gazety państwowej. W dużej mierze winne są utrzymujące się skutki huraganu Ian, który pod koniec września zniszczył większość stodół tytoniowych w Pinar del Río.

Huragan wylądował w Pinar del Río 27 września i przetoczył się przez wyspę z wiatrem przekraczającym 100 mil na godzinę, zrównując z ziemią około 90 procent stodół do suszenia tytoniu w regionie, w sumie ponad 10 000 konstrukcji. Obciążona niemożliwym zadaniem odbudowania ich wszystkich na czas przed sezonem wegetacyjnym, Tabacuba, rolnicze ramię kubańskiego przemysłu tytoniowego, stwierdziła w raporcie, że priorytetowo potraktuje gospodarstwa o najwyższej jakości, aby sprostać wymaganiom eksportowym. Jako główny problem Tabacuba wymieniła brak materiałów budowlanych.

Kuba pierwotnie planowała, że rolnicy w Pinar del Río zasadzą około 11 000 hektarów tytoniu (około 28 000 akrów) w sezonie 2022-23, ale najprawdopodobniej będą mieli trudności z osiągnięciem nawet połowy tej ilości. Jak podaje Granma, do tej pory – stan na 04.04.2023 – zasadzono 5 150 hektarów (około 12 726 akrów). Zebranie takiej ilości liści będzie wymagało około 4.000 stodół, a obecnie zbudowano ich tylko 1.400.

Ramon Allones otrzymuje nowy rozmiar

Zdjęcie: Habanos S.A.

Minęło sporo czasu, odkąd Ramon Allones otrzymał dodatkowy produkt do swojej standardowej, regularnej serii, ale nowy Allones No. 3 pojawił się w Szwajcarii w tym miesiącu i jest to dość gruby format. Allones No. 3 o długości 5,5 cala i średnicy 52, w kubańskich fabrykach cygar określane jest jako Noblezas i jest dostępne w Szwajcarii od 18 kwietnia.

Nieco większe niż typowe robusto, Allones No. 3 ma te same wymiary co Partagás Series No. 1, Edición Limitada z 2017 roku. Cygara dostępne są w pudełkach po 10 sztuk, w cenie 175 franków szwajcarskich za pudełko lub 17,50 franków szwajcarskich za cygaro.

Niegdyś rozległa marka z wieloma rozmiarami, Ramon Allones kurczyła się w ciągu ostatnich dwóch dekad, ponieważ Habanos S.A. ograniczył linię do zaledwie trzech rozmiarów – Gigantes, Small Club Coronas i Specially Selected. Allones Superiores (które pojawiły się ponad 10 lat temu) to ekskluzywne cygara La Casa del Habano, które nadal są produkowane, choć technicznie nie są częścią podstawowej, standardowej linii. Wszystkie nowe cygara Ramon Allones wypuszczane dzisiaj to edycje limitowane, takie jak Edición Limitadas, Regional Editions lub specjalne rocznicowe humidory.

Allones No. 3 są dostępne w szwajcarskich sklepach La Casa del Habano od 18 kwietnia, a ich szersza premiera odbyła się 25 kwietnia w sklepach Habanos Specialist.

Montecristo No. 2 wybrany do hiszpańskiej serii Tauromaquia

Hiszpański dystrybutor cygar Tabacalera S.L.U. wypuścił piątą edycję Tauromaquia, limitowanej serii, która oddaje hołd słynnym historycznym torreadorom. Ozdobne pudełka wykonane wyłącznie dla Hiszpanii zawierają zwykłe kubańskie cygara, ale są zaprojektowane z kolorowymi szkicami i ciemnymi, lakierowanymi wykończeniami.

Tegoroczna edycja honoruje José Luisa Mazzantini y Eguía, torreadora z 1800 roku, który jest przedstawiony na zewnętrznej pokrywie pudełka. Wewnątrz znajduje się 10 cygar Montecristo No. 2 ubranych w banderolę na stopę wskazującą na serię Tauromaquia. Sugerowana cena detaliczna cygar wynosi 300 euro za całe pudełko lub 30 euro za sztukę, co stanowi prawie 40 procent więcej niż standardowa cena detaliczna, ponieważ typowe cygara Montecristo No. 2 kosztują w Hiszpanii 21,60 euro. Do sprzedaży trafi tylko 1000 numerowanych pudełek.

Kuba ponownie podnosi ceny Cohiba Behike

Jeśli wydawało Ci się, że Cohiba Behikes są drogie po zeszłorocznej podwyżce cen, to się mocno zdziwisz. Ceny pożądanej kubańskiej serii Behike BHK wzrosły po raz kolejny, przy czym większość podwyżek sięga 50 procent.

Reakcja w Internecie była niemal natychmiastowa w zeszłym roku, gdy kubański dystrybutor cygar Habanos S.A. ogłosił znaczny globalny wzrost cen cygar. Ogłoszono, że ceny Cohibas i Trinidad zostaną ustalone na dolara hongkońskiego na każdym rynku na całym świecie, co oznaczało, że ceny tych flagowych marek zostały natychmiast podwojone, a w niektórych przypadkach potrojone, a wiele Cohibas zbliżało się do 100 dolarów amerykańskich za cygaro.

Ale kiedy wydawało się, że cygara Cohiba nie mogą być już droższe, Habanos zrobił to ponownie. W styczniu ceny serii Cohiba Behike podskoczyły po raz kolejny, tym razem o kolejne 45 do 57 procent, w zależności od rozmiaru. Największe Cohiba Behike kosztują obecnie około 300 dolarów za sztukę, co jest ceną porównywalną do wielu pełnych pudełek cygar.

C.L.E. wchodzi na nowy poziom cenowy z cygarem Asylum za 60 dolarów

Zdjęcie: C.L.E Cigar Co.

Biorąc pod uwagę, że w dzisiejszych czasach nie brakuje drogich cygar z Kuby, Nikaragui czy Dominikany, C.L.E. Cigar Co. postanowiło wykorzystać ten drogi rynek i wypuścić parę drogich Honduran. Nowe Asylum Sensorium trafiły już do sklepów i są dostępne w dwóch rozmiarach: jeden w cenie 50 dolarów, a drugi 60 dolarów. Oba cygara produkowane są w Hondurasie przez firmę C.L.E. i składają się w całości z honduraskiego tytoniu.

Według Christiana Eiroa, założyciela i prezesa C.L.E. (i członka rodziny zajmującej się uprawą tytoniu), jednym z głównych powodów wysokiej ceny jest włączenie Pinareño, tytoniu z nasion kubańskich, którego jego rodzina zwykle nie uprawia. Eiroa twierdzi, że Pinareño to delikatny tytoń, który jest bardzo podatny na choroby i bardzo trudny w uprawie. Asylum Sensorium jest również wytwarzana z honduraskiego Corojo, odmiany uprawianej od dziesięcioleci przez rodzinę Eiroa w dolinie Jamastran.

Tatuaje wprowadza nowe rozmiary do marek Cojonu i Tuxtla

Właściciel marki Tatuaje, Pete Johnson, dodaje nowy rozmiar do swojej regularnej linii Cojonu i rozszerza swoją limitowaną serię Tuxtla, która kładzie nacisk na meksykańskie wrappery.

Zdjęcie: Tatuaje Cigars Inc.

Nowe cygaro o nazwie Cojonu 2018 mierzy 5 5/8 cala przy średnicy 54 i jest lekko box pressowane. Składa się ono z ekwadorskiego wrappera Habano oraz bindera i fillera z Nikaragui. Nowe cygara dostępne są w opakowaniach po 21 sztuk. Jeśli zastanawiasz się nad rokiem 2018, nie jest to deklaracja wieku ani data vintage. Był to jeden z lat, w których Johnson nie wypuścił Cojonu, więc tym cygarem nadrabia „stracony rok”. Wcześniej nowe Cojonu pojawiały się w cyklu trzyletnim, odkąd zadebiutowały w 2003 roku.

Marka Tatuaje Tuxtla to bardziej studium meksykańskiego wrappera, ponieważ Johnson wprowadził tę koncepcję w zeszłym roku, biorąc istniejące cygara Tatuaje i zastępując klasyczny wrapper meksykańskim liściem okrywowym. Limitowana linia została nazwana na cześć San Andrés Tuxtla, głównego miasta w regionie uprawy San Andrés w Meksyku, gdzie wyhodowano wrapper. W tegorocznym projekcie Tuxtla, Johnson wybrał dwa rozmiary z linii Tatuaje 10th Anniversary: Belle Encre – perfecto 5 3/8 na 48, a także Bon Chasseur – 5 3/8 na 52. Binder i filler pochodzą z Nikaragui. Cygara Tuxtla, pakowane w pudełka po 20 sztuk, zostaną wyprodukowane w limitowanej liczbie 50 000 sztuk każdego rozmiaru lub 2500 pudełek.

Zdjęcie: Tatuaje Cigars Inc.

Zarówno Cojonu 2018, jak i Tuxtla są produkowane w My Father Cigars S.A. w Estelí w Nikaragui.

Room101 przywraca gigantyczne cygaro 70 Ring Gauge

Co prawda zniknęło na jakiś czas, ale Room101 przywróciło The Big Payback 70 – ogromne cygaro o długości 7 cali i ringu 70. Cygaro to zostało wprowadzone na rynek w 2014 roku przez poprzedniego właściciela marki, Matta Bootha, ale nie było produkowane od 2016 roku. Gigantyczne cygaro, należące obecnie do Scandinavian Tobacco Group, trafi do sprzedaży detalicznej pierwszego czerwca 2023.

The Big Payback 70 składa się z liści okrywowych Olancho San Agustin z Hondurasu, bindera Connecticut broadleaf i mieszanki fillerów z Nikaragui, Hondurasu i Dominikany. Według firmy, cygara są mocy średniej do pełnej.

Cygara The Big Payback 70 produkowane są w fabryce HATSA w Danlí w Hondurasie przez firmę STG, która w zeszłym roku przejęła Room101. Booth pełni funkcję dyrektora kreatywnego.

Wszystkie marki Room101 są obecnie dystrybuowane za pośrednictwem Forged Cigar Co., spółki zależnej STG, która obsługuje ręcznie robione marki, takie jak Diesel, La Gloria Cubana i Bolivar Cofradia.

ProCigar ogłasza daty festiwalu w 2024 roku

Coroczne święto bogatej kultury i przemysłu cygarowego Republiki Dominikany powraca w przyszłym roku. 16. edycja ProCigar Festival odbędzie się w dniach 18-23 lutego 2024 r. na Dominikanie.

Festiwal oferuje uczestnikom możliwość zobaczenia znacznej części pięknego, kochającego cygara kraju i nawiązania kontaktu z jednymi z najbardziej szanowanych producentów cygar na świecie. Codzienny program obejmuje wycieczki po tętniących życiem fabrykach cygar i obfitych polach tytoniowych z najlepszymi graczami w branży, a następnie wieczory radosnych uroczystości z więcej, niż wystarczającą ilością cygar do obejrzenia i spopielenia.

W zeszłym roku w imprezie wzięli udział goście z całego świata: organizatorzy ProCigar twierdzą, że uczestniczyło w niej ponad 850 osób.

„Na tym festiwalu świętujemy sukcesy i trajektorię ponad trzech dekad naszego Stowarzyszenia. Osiągnęliśmy to dzięki zaangażowaniu każdego z naszych członków w naszą historię, kulturę i tradycję” – powiedział Hendrik Kelner, prezes ProCigar.

ProCigar zrzesza wszystkich głównych producentów cygar premium z Dominikany. Organizacja jest zaangażowana w utrzymanie wysokich standardów jakości i szanowanej reputacji Dominikany na międzynarodowej scenie cygarowej.

Limitowana edycja Romeo Y Julieta już w czerwcu

Limitowana edycja Romeo y Julieta trafi do sklepów na początku przyszłego miesiąca, a cygara dostępne są w efektownym pudełku przypominającym książkę – ukłon w stronę literackich korzeni tej marki. Cygara nazwane The Romeo y Julieta Book of Love trafią do sprzedaży już 5 czerwca.

Zdjęcie: Altadis U.S.A.

Cygara wykonane są z dominikańskich tytoni wewnątrz, z wrapperem z nasion Sumatry z Ekwadoru. Jednak według właściciela marki – Altadis U.S.A., jeden tytoń szczególnie wyróżnia się w tym cygarze.

„Najbardziej dominującym tytoniem w mieszance jest dominikańska odmiana Piloto z dwóch regionów Dominikany – Navarrete i La Canela – położonych w sercu doliny Cibao” – mówi Pedro Ventura, dyrektor operacyjny Tabacalera de Garcia w Republice Dominikany, gdzie produkowane są te cygara.

Cygara dostępne będą w jednym rozmiarze – Toro o długości 6 cali i średnicy 52.

Hoyo de Monterrey Edición Limitada 2021 w końcu trafi na rynek

Zdjęcie: Habanos S.A.

Ponad dwa lata po ogłoszeniu, Hoyo de Monterrey Monterreyes No. 4 Edición Limitada 2021 w końcu doczeka się globalnej premiery w przyszłym miesiącu. Impreza inauguracyjna odbędzie się 29 czerwca w Sofii w Bułgarii. Gdy cygaro zostanie tam wydane, wkrótce potem rozpocznie się jego wysyłka do innych regionów na całym świecie.

Hoyo de Monterrey Monterreyes No. 4 to drugie z trzech cygar z serii Edición Limitada zaplanowanych na 2021 rok, mierzące 5 3/4 x 55 (rozmiar nazywany Maravillas No. 4 w kubańskich fabrykach cygar). Pierwszym było Cohiba 55 Aniversario, które trafiło na rynek w ubiegłym roku. Po wypuszczeniu Monterreyes No. 4, jedynym pozostałym Edición Limitada z 2021 roku będzie Bolivar Regentes (5 1/8 x 52).

Nie ma jeszcze informacji na temat cen ani dokładnego terminu pojawienia się Monterreyes No. 4 na innych światowych rynkach, ale cygaro będzie pakowane w lakierowane pudełka po 10 sztuk.

Nie będzie to pierwszy raz, gdy Bułgaria będzie gospodarzem światowej premiery. W 2018 roku krajowy dystrybutor Habanos, Kaliman Caribe, zaprezentował San Cristobal de la Habana Prado, a w ubiegłym roku zaprezentował pamiątkowy humidor San Cristobal 1519.

STG odnotowuje nieco wyższą sprzedaż, ale mniejsze zyski w pierwszym kwartale

Scandinavian Tobacco Group A/S, jeden z największych producentów cygar na świecie, odnotował niewielki wzrost sprzedaży w pierwszym kwartale 2023 roku. Firma z siedzibą w Danii odnotowała wzrost sprzedaży netto o 1,3 procent, do 1,963 miliarda koron duńskich (1,194 miliardów złotych). Zyski spadły jednak o 10,9 procent, a zysk przed odsetkami, opodatkowaniem, amortyzacją wyniósł 474 miliony koron (288 milionów złotcyh), w porównaniu do 532 milionów koron (323 milionów złotych) w pierwszym kwartale 2022 roku.

Firma zrzuciła winę na inflację i kwestie produkcyjne. „STG pozostaje na dobrej drodze do realizacji prognozy na 2023 rok, a wyniki za pierwszy kwartał są lepsze od silnych porównań w 2022 roku. Ustabilizowaliśmy nasze problemy produkcyjne, ale nadal wychodzimy z tego wpływu, a także inflacji kosztów w 2023 r., co negatywnie wpływa na marże” – powiedział dyrektor generalny Niels Frederiksen. „Grupa robi duże postępy w realizacji naszych ambicji zwiększenia wielkości firmy dzięki dwóm transakcjom ogłoszonym w ciągu ostatnich kilku miesięcy”.

Firma jest właścicielem General Cigar Co., producenta i dystrybutora takich marek jak Macanudo, CAO oraz niekubańskich wersji Cohiba i Punch. Jest również właścicielem Cigars International, głównego sprzedawcy cygar. STG niedawno zakończyło przejęcie Alec Bradley.

Pożar niszczy magazyn tytoniu Fuente

Ogień, zmora producentów cygar, ogarnął 17 maja jeden z magazynów tytoniu Arturo Fuente w Villa González na Dominikanie. Pożar i próby jego ugaszenia spowodowały całkowitą utratę budynku i całego znajdującego się w nim tytoniu, około pół tony metrycznej starzonego tytoniu. Nikt nie został ranny.

Pożar wybuchł około 17:30 w środę, a strażacy byli na miejscu przez wiele godzin. Pożar został w pełni ugaszony dopiero około 2:35 rano 18 maja.

„To bolesne, ale najważniejsze jest to, że dzięki Bogu wszyscy są cali” – powiedział Carlos Fuente Jr, właściciel Arturo Fuente Cigar Co. – „Po prostu ogromna strata niezastąpionego starzonego tytoniu. Mnóstwo tytoniu od Chateau de la Fuente, między innymi.”

Chateau de la Fuente to farma tytoniu należąca do Fuente w Bonao, gdzie uprawiane są wrappery do cygar Fuente Fuente OpusX.

Przyczyna pożaru jest obecnie badana.

Chociaż utrata tak dużej ilości tytoniu i magazynu, w którym był przechowywany, jest poważnym ciosem, Fuente Jr. wyraził ulgę, że nie było gorzej. Magazyn tytoniu – znajdujący się w wolnej strefie Fuente i znany jako Magazyn nr 3 – jest jednym z kilku w tym obszarze należącym do Fuente.

„Dzięki Bogu stało się to w ciągu dnia i pożar został opanowany, zanim rozprzestrzenił się na inne budynki po obu stronach” – dodał Fuente.

Maj był bardzo trudnym miesiącem dla Fuente. W maju 2022 roku gradobicie uderzyło w Chateau de la Fuente, niszcząc tytoń rosnący na polach i niszcząc cień pokrywający pola. Fuente nie są obce pożary i w przeszłości traciła magazyny w wyniku podobnych pożarów. Firma posiada ogromne zapasy dojrzałego tytoniu i choć jest to zdecydowanie duży cios, nie powinno to wpłynąć na produkcję firmy.

„Ogień, próby i trudności były dla nas sposobem na życie” – powiedział Fuente. „Będzie to tylko nadal wzmacniać naszą determinację, by iść naprzód i zwyciężać. Straciliśmy wiele, ale nigdy, przenigdy naszej wiary i woli”.

Dodaj komentarz

Przeczytaj też

Czy jesteś osobą pełnoletnią?

Ta strona zawiera treści związane z tytoniem oraz alkoholem. Aby przejść dalej musisz potwierdzić, że jesteś osobą pełnoletnią w regionie w którym przebywasz.