Humidor, a przechowywanie cygar – Część 2

Dziś tak jak obiecałem kontynuacja tematów humidorowo-cygarowych.

Pierwszym o czym dziś opowiem to pleśń. Zdarza się, ze na powierzchni liścia okrywowego pojawiają się plamy. Bez obaw, są to najczęściej wyniki normalnego procesu starzenia się cygar. Są to zmiany w kolorze biało-szarym, które łatwo można zetrzeć szmatką. Nie wpływają negatywnie na jakość palenia się cygara, czy na jego smak. W gorszym wypadku plamy te mogą być kruche i przybierać kolor zielono-niebieski – to z pewnością pleśń. Powstaje ona na cygarach pod wpływem zbyt wysokiego poziomu wilgotności. Aby uniknąć nie potrzebnych przykrości, należy takie cygara jak najszybciej usunąć z humidora, a sam humidor dokładnie wytrzeć suchą szmatką. Warto również sprawdzić nawilżacz, jeżeli w jego wnętrzu zobaczymy wykwity pleśni, trzeba go bezwzględnie wyrzucić i wymienić na nowy.

Okejka Pabełku i to jedyne zagrożenia dla naszych maleństw w naszych humidorach. Otóż nie! Bardzo często chwili cię się przywiezionymi pamiątkami z wypraw na Kubę czy innych ciepłych krajów. Kupno cygar nie w autoryzowanym sklepie gdzie specjaliści dbają o produkt premium jakim są cygara może skutkować tym że zakupimy podróbki lub co gorsza przywieziemy sobie pasażera na gapę ale i nie tylko w takich sytuacjach możemy go spotkać? A mowa tu o Chrząszczu tytoniowym. Jeżeli dostrzeżemy na zewnętrznych liściach cygar niewielkie otworki, możemy spodziewać się, że w ich wnętrzu grasuje robak. Atak szkodnika wywołany jest najczęściej przez długo utrzymujące się wysokie temperatury w humidorze (poniżej 21 stopni owad ten nie żeruje). Aby mieć pewność, że nie zostanie zniszczona większa ilość cygar, bezwzględnie należy obejrzeć wszystkie cygara i odseparować te zainfekowane. Dobrym pomysłem jest tez gruntowne wyczyszczenie humidora.

O matuchno najdroższa gorzej być chyba nie może co nie?

Otóż może ! Jeżeli nie zadbamy od odpowiednią wilgotność też możemy narobić sobie problemów. Zbyt niska wilgotność: Należy pamiętać, że odchylenia rzędu kilku procent nie stanowi większego problemu, wynikać to może z niedokładności pomiarów wilgotności. Spadek wilgotności zaraz po umieszczeniu w nim suchych cygar tez jest rzeczą normalną. Po kilku dniach wilgotność powinna się ustabilizować. Chwilowy spadek powodować może: zbyt długie wietrzenie lub częste otwieranie humidora by nacieszyć oczy widokiem pięknych cygar. Żeby ustabilizować poziom wilgotności w humidorze, należy przede wszystkim uzupełnić nawilżacz wodą destylowaną (nawilżacz polimerowy) lub roztworem glikolu propylenowego ( nawilżacz gąbkowy). Okazać może się również, ze higrometr jest źle skalibrowany, warto wiec przeprowadzić ten zabieg ponownie (patrz: kalibracja higrometru). Jeśli nagły spadek wilgotność nastąpił po dłuższym czasie używania, może to wynikać z wadliwości humidora.

Używanie wody niedestylowanej, może prowadzić do zatykania por nawilżacza, a używanie zbyt dużej ilość glikolu propylenowego powoduje zapobieganie wchłanianiu się wody destylowanej do ścian. No i wtedy może dojść do sytuacji przesuszenia cygar. Istnieje możliwość przywrócenia wcześniejszej wilgotność zbyt wysuszonym cygarom. Należy to robić stopniowo, poprzez delikatne podwyższanie poziomu wilgotność wewnątrz humidora. Warto pamiętać, ze przesuszone cygara są niezwykle kruche i łatwo się łamią, dlatego powinniśmy wykonywać wszelakie zabiegi z wyjątkową ostrożnością. Już po około dwumiesięcznym pobycie cygar w dobrych warunkach, cygara powinny odzyskać zdatność do spożycia i zbliżyć się jakościowo do pierwowzoru.

Zbyt wysoka wilgotność: Należy pamiętać, że odchylenia rzędu kilku procent nie stanowi większego problemu, wynikać to może z niedokładności pomiarów wilgotności. Kiedy mamy problem z zbyt wysoką wilgotnością warto w pierwszej kolejność upewnić się , czy jest odpowiednio skalibrowany, bądź po prostu powtórzyć czynność. Jeżeli jesteś posiadaczem nawilżacza gąbkowego, sprawdź poziom glikolu propylenowego. Być może nadszedł czas, by go uzupełnić.

No i co to już wszystko? Z rzeczy które mogą się wydarzyć? Noooo w sumie, jeszcze tylko może się pokazać żywica w humidorze. Zdarza się, że drewno użyte do produkcji humidorów nie zostaje przedtem porządnie wysuszone, skutkuje to późniejszym wydzielaniem się żywicy na powierzchni ścian humidora. Żywica hiszpańskiego cedru jest bardzo klejąca i z łatwością usunie się ją acetonem. Pamiętajmy , że po użyciu środków czyszczących, humidor należy porządnie wywietrzyć, zanim trafią do niego cygara. Dodatkowo miejsca z wyciekiem żywicy powinny zostać przetarte drobnoziarnistym papierem ściernym. No i warto pamiętać, że żywica nie ma wpływu na jakość cygar, może jedynie uszkodzić i posklejać zewnętrzne liście naszych cygar.

Czy jesteś osobą pełnoletnią?

Ta strona zawiera treści związane z tytoniem oraz alkoholem. Aby przejść dalej musisz potwierdzić, że jesteś osobą pełnoletnią w regionie w którym przebywasz.