Przechowywanie cygar to bardzo ważny aspekt w byciu prawdziwym Aficionado.. Aby robić to tak jak należy potrzebny nam jest humidor. ????♂️
Ale co to jest ten Humidor ???? Humidor to pojemnik lub pomieszczenie gdzie możemy kontrolować i regulować wilgotność, parametr bardzo waży dla dobrej kondycji przechowywanych cygar.
Jeśli chodzi o humidory skrzynkowe (najpopularniejsze) w których przechowujemy cygara to są one wykonywane z użyciem: litego drewna, płyt MDF, ozdobnych fornirów i szkła zaś okucia czyli zawiasy, zamki, i obudowy higrometru i nawilżaczy to metal (czasami pokrywany złotem). No ale co w tej skrzynce takiego wyjątkowego co sprawia że ma takie właściwości ????? Otóż głównie chodzi o drewno ????♂️
Drewno wewnątrz humidora to dopiero gratka. Stosuje się najczęściej trzy rodzaje drewna: hiszpański cedr (najbardziej popularny), honduraski mahoń i amerykański/kanadyjskie czerwone drzewo cedrowe. Hiszpański cedr – sprowadzany jest z krajów Ameryki Południowej i Środkowej, głownie z Brazylii. Niekiedy na powierzchni drewna może pojawić się żywica. Wcześniejsze, solidne wysuszenie i wysezonowanie drewna zmniejsza ryzyko powstania nacieków żywicy na powierzchni surowego (nielakierowanego) drewna. Jego charakterystyczny aromat chroni drewno przed szkodnikami. Kolejnymi zaletami są : wysoka zdolność do absorbowania wilgoci, pozytywny wpływ na smak cygar oraz wspomaganie procesu ich starzenia cygar. Jest to najlepszy typ drewna do długoterminowego przechowywania cygar.
Wszystkie marki humidorów Adorini i Lucca di Maggio wykończone są wewnątrz tym rodzajem drewna.
Honduraski mahoń – jego właściwości absorbcji są porównywalne z hiszpańskim cedrem, jednakże nie jest tak bardzo aromatyczny, dlatego też jego wpływ na ochronę cygar przed szkodnikami jest znacznie mniejszy. Dodatkowo nie powoduje oczekiwanego aromatyzowania cygar.
Amerykański czerwony cedr – posiada najbardziej intensywny zapach, jednak ta cecha przestaje być zaletą dla dłuższego przechowywania cygar, ponieważ przyjmują one mocno drewniany aromat, który nie jest pożądany w takim stężeniu. Niemniej, stosowany jest dość często przez producentów humidorów, ze względu na tani koszt produkcji i brak zagrożenia występowania żywicy. BARDZO WAŻNE – powłoka drewna wewnątrz naszego humidora musi być surowa, tak by cały czas współpracowała z atmosferą w skrzynce tj. wchłaniała lub oddawała wilgoć.????♂️❗
No ale Pabeł no dobra… Mamy już ten pomidor-humidor i co to już wszystko ???????? NIE ❗????♂️teraz zaczyna się dopiero zabawa ????
Otóż… Wewnątrz humidora powinna panować wilgotność o wysokości w przedziałach 68 – 74 %. Taka właśnie wilgotność pozwala na wartościowe i korzystne dojrzewanie, jak i ewoluowanie smaku cygara oraz wspomaga równomierne spalanie się. Przy tej wilgotności (średnio 70 %) i temperaturze 18°C – 22°C w skład powietrza wchodzi około 10 gramów wody na metr sześcienny, co umożliwia wchłanianie przez cygara odpowiedniej ilości wilgoci, tj. 14% własnej masy. Zbyt wilgotne środowisko wpływa bardzo niekorzystnie na smak i palenie się cygara. Powoduje , że jego aromat staje się zbyt ciężki i kwaśny. Natomiast suche cygara spalają się zbyt szybko i są kruche, a ich smak przestaje zadawalać poprzez agresywny i lekko gorzkawy ton. Przy wilgotności powyżej 80% należy zachować szczególną ostrożność i podjąć kroki, które obniżą jej poziom, gdyż permanentne przechowywanie cygar w takim środowisku powoduje gnicie i możliwość pleśnienia.
Nawilżacze akrylo-polimerowe, takie jak nawilżacze mogą być napełniane tylko i wyłącznie woda destylowaną, która ma przewagę nad zwykłą woda z kranu pod wieloma względami. Głownie chroni nawilżacz przed zwapnieniem i pleśnią. Woda z kranu zawiera chlor i bakterie, które nie maja pozytywnego wpływu na jakość przechowywanych cygar, mianowicie powodują niepożądany zapach wewnątrz humidora i mogą sprzyjać pojawianiu się pleśni. Zaś do uzupełniania substancji czynnej w nawilżaczach gąbkowych można stosować dwa rodzaje płynów: wodę destylowaną oraz roztwór glikolu propylenowego (mieszanina glikolu propylenowego i wody destylowanej w stosunkach 1:1).
Glikol propylenowy to bezbarwny, nieszkodliwy płyn, aktywnie zapobiegający powstawaniu pleśni i wykwitów bakteryjnych na cygarach, a co ważniejsze jest zdolny do tworzenia cienkiej warstwy na powierzchni nawilżacza, która sama reguluje i automatycznie stabilizuje wilgotność do odpowiedniej , średniej wilgotności (tj. 70%). Znaczy to, ze absorbuje wilgotności powyżej 70% oraz emituje wilgoć przy niższym niż 70% poziomie wilgotności. A no właśnie jak to z tym nawilżaniem? Jak to napełniać i czym? Jak mierzyć poziom wilgotności? O tym i paru innych kwestiach już w części „2”!