Na wielu grupach na Facebooku, ale nie tylko, bo też na różnego rodzaju forach internetowych czy prywatnych konwersacjach, pojawia się pytanie jakie cygara będą najlepsze dla osób początkujących? Czy będą to cygara grube czy smukłe? Czy będą to cygara o mocy średniej czy pełnej? Czy będą to cygara w ciemnej okrywie lub jednak w liściu Connecticut, a może będą to cygara w zielonej okrywie Candela? Ponieważ pytanie się przewija bardzo często spieszymy z odpowiedzią przedstawiając nasze propozycje.
Cygara Kubańskie
Istna klasyka, cygara opisywanie w kulturze jako te wyjątkowe, nie ma chyba osoby, która by o nich nie słyszała. Poniżej znajdziecie parę przykładów które są dla nas najbardziej interesujące:

Quai D’Orsay No.50/No.54
Wrapper: Kuba
Binder: Kuba
Filler: Kuba
Długość palenia: od 35 minut do około 60 minut
Bardzo delikatne, świetne, dobrze zbudowane cygaro, jeżeli chodzi o smak jest dobrze zbalansowany, czuć nuty tostowo-drzewne, cytrusowe oraz odrobinę wanilii, całkiem sporo dymu. Jeżeli akurat nie natrafimy na kołek (czyli cygaro, w którym przepływ powietrza jest bardzo utrudniony), naprawdę może nam zaserwować ładne 45 minut do nawet ponad godziny, całkiem niezłego palenia. Przyjemnie łączy się z np. z kawą, zarówno białą i czarną z dodatkiem jakiegoś ciasta. Sympatycznie może się odnaleźć jako cygaro, którym rozpoczniemy nasz dzień.

Romeo y Julieta Short Churchill
Wrapper: Kuba
Binder: Kuba
Filler: Kuba
Długość palenia: od 30 do 45 minut
Tak naprawdę można by się tutaj pochylić nad większą ilością cygar z portfolio Romeo y Julieta. Niezależnie od tego, czy wzięlibyśmy sobie Romeo Coronitas en Cedro, czy wzięliśmy sobie Short Churchill czy Wide Churchill, jest to zdecydowanie lekkie cygaro, które na pewno na początku tej drogi cygarowej powinno przez nas być odebrane bardzo przyjemnie. Jest ono bardzo subtelnie orzechowe, stonowane, można poczuć cynamon, słodycz miodu i krem, druga i trzecia tercja to aromaty pieprzu, czekolady i ziemi. Polecamy również Romeo y Julieta Tubos no.1, no.2 bądź no.3.

Montecristo seria Open
Wrapper: Kuba
Binder: Kuba
Filler: Kuba
Długość palenia: od 30 minuto do 90 minut (w zależności od wybranego cygara)
Tak naprawdę nie ma znaczenia, czy to będzie Open Eagle, Open Regata czy Open Junior, tutaj seria Montecristo będzie już bardziej wyrazista, ale w dalszym ciągu będzie to bardzo delikatne palenie bez ostrych, pikantnych smaków. Wyczuwalne są aromaty cedru, chleba, orzechów i kremu, w dalszej części pojawiające biały pieprz i gałka muszkatołowa. Dla osób, które szukają bardziej intensywnego smaku na pewno lepiej się sprawdzi Montecristo serii Open, niż na przykład Romeo y Julieta No.1 lub No.2, czy przykładowo Wide/Short Churchill. Także jeżeli ktoś chciałby poczuć coś wyraźniejszego, bo już kiedyś coś palił i dalej chce kontynuować tę przygodę, w tym wypadku dobrą opcją będzie tutaj seria Open. Jeżeli już jakieś cygara się wcześniej pojawiały, większe i mniejsze, to tutaj śmiało można by sięgnąć również po Edmundo, Double Edmundo, bądź Petit Edmundo, które również świetnie się sprawdzi jako początek naszej przygody.
Nowy Świat
Kolejne proponowane przez nas cygara będą pochodzić z manufaktur położonych w Hondurasie, Nikaragui i Republice Dominikany. Są to cygara, które śmiało mogą konkurować z ich kubańskimi odpowiednikami, jeżeli chodzi o jakość, a zdecydowanie mogą zaproponować nowe doznania smakowe i wizualne.

Rocky Patel White Label
Wrapper: U.S.A. Connecticut Shade
Binder: Nikaragua
Filler: Honduras (Jamastran), Nikaragua i nieujawnione liście
Długość palenia: od 40 minut do 120 minut (w zależności od wybranego cygara)
Jeżeli chodzi o White Label, tutaj niezależnie od tego czy będziemy w formacie Churchill, Toro czy Robusto mamy bardzo delikatne, kremowe, eleganckie cygaro, które naprawdę da nam masę przyjemności, przede wszystkim przez produkcje dużej ilości dymu. Możemy wyczuć tutaj cytrusy, zioła oraz sporo włoskiego orzecha. Jest bardzo kremowe w połączeniu z białą kawą, chociaż według nas czarna również będzie pasować. Można tutaj połączyć to cygaro z drinkiem typu Espresso Martini bądź lżejszym koktajlem w stylu Whisky Sour. Naprawdę bardzo przyjemne palenie i to jest cygaro które śmiało można wypalić nawet jako pierwsze cygaro dnia. Jedynym minusem tego cygara może być cena, bo jak na manufakturę Rockiego Patela jest stosunkowo wysoka. Natomiast czasami warto dołożyć, bo jak wiadomo kierujemy się zasadą lepiej palić mniej, ale lepszych cygar niż więcej, ale średniej klasy.

Rocky Patel Edge
Wrapper: Ekwadorski Connecticut
Binder: Nikaragua
Filler: Nikaragua
Długość palenia: od 40 minut do 90 minut (w zależności od wybranego cygara)
Następnym przykładem będzie Edge w formacie Toro, tytoń, który ma świetny stosunek jakości do ceny. Generalnie nadal jest to bardzo delikatne cygaro, w którym możemy wyczuć, tosty lub świeże pieczywo, ziołowe nuty oraz aromaty cytrusowe, gdzie jednak posmak pieprzu czy papryki się pojawi i nada troszeczkę pikantności, na pewno o wiele więcej niż jego poprzednik. Zdecydowanie polecamy, jeżeli chodzi o cygaro, dla osób które zaczynają. Z formatów możemy wybrać Connecticut w formacie Toro lub Robusto (które nie jest klasycznym Robusto – jest minimalnie dłuższe i węższe). Występuje również okrywie Maduro, aczkolwiek jeżeli chodzi o pierwsze palenie raczej sugerowalibyśmy tutaj, żeby zacząć od Connecticut.

Macanudo Inspirado White
Wrapper: Ekwadorski Connecticut
Binder: Indonezja
Filler: Nikaraguańskie tytonie Esteli i Jalapa, Meksykański San Andrean
Długość palenia: od 40 minut do 55 minut
Linia Inspirado ma dosyć spore portfolio, ponieważ mamy Inspirado Black, Red, Orange, Green, ale teraz zajmiemy się tym które najbardziej nas interesuje, czyli White. Jeżeli chodzi o Inspirado White, to przyjemne, kremowe, lekko ziemiste cygaro, ma dużo słodyczy i aromatów orzechowych, nawet możemy poczuć palone masło czy płatki śniadaniowe, naprawdę delikatne cygaro. Na początku naszej zabawy z cygarami powinno nam się spodobać, tym bardziej że Macanudo z języka hiszpańskiego oznacza perfekcyjny, wspaniały, doskonały. Możemy je połączyć ze starzonym rumem lub ciemnym Ale.

Macanudo Connecticut Hyde Park
Wrapper: U.S.A. Connecticut Shade
Binder: Meksykański San Andrean
Filler: Dominikański Piloto Cubano i meksykańska mieszkanka
Długość palenia: od około 30 minut do około 50 minut
Kolejnym proponowanym przez nas cygarem będzie Macanudo Connecticut Hyde Park. Również bardzo delikatne, kremowe jak w większości opisywanych przypadków jak te cygara z serii Inspirado. Wyczuwalna będzie lekka ziemistość, troszeczkę więcej orzechów niż w jego poprzedniku, czuć także wanilie, chleb czy słodkie przyprawy. Na pewno będzie to bardzo dobry początek, jeżeli chodzi o rozpoczęcie przygody ze starzonym tytoniem. Cygaro to wyprodukowane wcześniej było pod nazwą „Café” (nadal występującą w Ameryce).

Corrida Dominican Robusto Plus
Wrapper: Ekwadorski Connecticut
Binder: Indonezja
Filler: Republika Dominikany
Długość palenia: od około 45 do około 60 minut
Tutaj mamy bardzo grube robusto Corrida z portfolio manufaktury Villiger. Jeżeli chodzi o produkcję dymu, to naprawdę jest to lokomotywa, dymu jest cała masa co na pewno da nam mnóstwo radości z jego spalania. W cygarze mocno jest wyczuwalny karmel i kawa z akcentami czarnego pieprzu, da się też odnaleźć nuty wanilii oraz orzechów.

Patoro Serie P Matusalem
Wrapper: Kamerun
Binder: Republika Dominikany
Filler: Republika Dominikany
Długość Palenia: od 35 minut do 50 minut
Manufaktura Patoro – Szwajcarzy oferują nam tutaj ciekawą pozycję: Patoro Serie P Matusalem, jest to pełne robusto, bardzo delikatne jednak już bardziej pikantne/pieprzne w trzeciej tercji, nadal mamy tu dużo orzechowych i karmelowych aromatów, pojawia się mleczna czekolada i kawa, wyczuwalny jest cedr i cynamon. Całość tej kompozycji przełoży się nam na subtelne, miłe popołudniowe palenie.

My Father Cigars Connecticut Toro
Wrapper: Ekwadorski Connecticut
Binder: Nikaragua Corojo 99
Filler: Nikaragua blend Habano-Criollo
Długość Palenia: od 40 minut do 60 minut
Dalszym punktem na naszej cygarowej mapie będzie manufaktura My Father Cigars. Tutaj ciekawostka, bo z reguły typowe nikaraguańskie cygara kojarzą nam się z mineralnością, pieprznością i intensywnością. I takie też będzie My Father Cigars Connecticut w formacie Toro, nadal delikatne, kremowe cygaro, chociaż o wiele bardziej intensywne. Dużo na pewno aromatów czarnego lub białego pieprzu, ale to jest pikantność, która nie jest przytłaczająca dla naszego podniebienia. Mamy wyczuwalne orzechowe i ziemiste nuty, które dają ciekawą mieszankę z tym właśnie pieprzem, da się rozpoznać również smaki miodu i kremu. Jeżeli chodzi o parowanie z tym cygarem polecamy do tego jasne piwo, może być to lager lub pils.

AVO XO NOTTURNO
Wrapper: Ekwadorski Connecticut
Binder: Dominikana
Filler: Dominikana
Długość Palenia: od 30 minut do około 50 minut
Kolejne delikatne, sympatyczne cygaro z manufaktury Davidoffa pełne kremowości, wyraźnych orzechów i muszkatu z domieszką korzennej słodyczy, pojawiają się także akcenty cytrusów które pasują do aromatów skóry i drewna. W przypadku AVO mamy tutaj tytoń starzony przez sześć lat. Bardzo ciekawa opcja, dzięki której możemy wejść do świata cygar Davidoffa.

Davidoff Signature 2000
Wrapper: Ekwadorski Connecticut
Binder: Hybryda ekwadorskiego Connecticut/Habano Seco
Filler: Dominikana blend San Vicente Seco, Olor Seco, San Vicente Volado
Długość Palenia: od 30 minut do około 35 minut
Davidoff Signature 2000 to delikatne, kremowe cygaro z wyraźną nutą orzechowo-cytrusową, gdzie w trzeciej tercji może nam się przebić smak grejpfruta. Dzięki dominikańskim tytoniom czujemy w nim również wyraźne aromaty drzewno-kawowe. Format jest minimalnie mniejszy niż klasyczny format Corona. Mamy tutaj krótkie delikatne palenie, mniej więcej na 30-35 minut.

Davidoff Grand Cru No.3
Wrapper: Ekwadorski Connecticut
Binder: Dominikana
Filler: Dominikana
Długość Palenia: od 45 minut do około 80 minut
Naszym następnym wyborem ze stajni Davidoff będzie Grand Cru No.3. Linia, która wcześniej nazywała się Château, później została przekształcona w Grand Cru. Ciekawa propozycja z ziołowo orzechowymi aromatami połączonymi ze słodkawym smakiem przypraw. Zdecydowane cygaro, które wręcz powinno łączyć się z winami np. Bordeaux lub innymi lekkimi alkoholami.

Davidoff Primeros Dominican
Wrapper: Ekwadorski Connecticut
Binder: Dominikana
Filler: Dominikana
Długość Palenia: około 15 minut
Na koniec chcemy zaproponować coś z najmniejszych cygar z ich portfolio. Będą to Davidoff Primeros Dominican i Primeros Dominikan Maduro. Wielokrotnie spotkaliśmy się z opinią, że większy Davidoff w Connecticut był przewidywalny, smak rozchodził się za bardzo przez co cygaro było „nudne”, a tutaj w tym małym formacie mamy naprawdę skumulowane masę smaków, masę intensywnych aromatów, ale na pewno nie mocy, bo jest ono bardzo delikatne. Dla amatorów delikatnych owocowo-kremowych akcentów polecamy Davidoff Dominican, natomiast jeżeli szukamy bardziej czekoladowych, kawowych wręcz deserowych smaków wybierzemy na pewno Dominican Maduro.
Wyżej wymienione przez nas cygara powinny wprowadzić Was w świat cygar i zachęcić do kontynuowania tej podroży samodzielnie, odnajdując nowe smaki i połączenia. Mamy nadzieję, że dla tych którzy już mają jakieś doświadczenie będzie to ciekawy przewodnik przypominający o łagodniejszych smakach i czasem mniejszych formatach. Liczymy, że dzięki tej liście każdy znajdzie coś dla siebie i będzie tak jak my czerpać radość z fantastycznych kłębów dymu.
Redagował Mateusz Wojtiuk