Ramon Alones Silver Jubilee

MarkaRamon Allones
Nazwa cygaraSilver Jubilee
VitolaMontesco
WymiaryR55 x 130
KategoriaEdycja Regionalna
Rok produkcji2018

Ramon Allones Silver Jubilee to cygaro będące częścią programu edycji regionalnych w 2017 roku. Wydano je z okazji 25 urodzin Pacific Cigar Co – dystrybutora cygar kubańskich w znacznej większości państw azjatyckich, Australii i Nowej Zelandii. Było dostępne w krajach obsługiwanych przez tego dystrybutora. Równolegle do tego cygara, w 2017 zamówiono na rynek Hong Kongu Bolivara Silver Jubilee w bardzo ciekawym formacie Insolito (50×141). Cygara te tworzą niejako parę, aczkolwiek wyszły na rynek osobno (Ramon w 2018 roku, a Bolivar w 2019), a możliwość zakupu Bolivara była ograniczona geograficznie w porównaniu do cygar Ramon Allones.

Więcej na temat historii marki będzie można przeczytać w ramach Cygarowego ABC już niedługo.

Ramon Allones Silver Jubilee to cygaro ozdobione dwoma pierścieniami. Pierwszy z nich jest typowy dla marki, za to drugi – czerwono-serbrny oznacza, że jest to cygaro edycji regionalnej. Widnieje na nim napis Exclusivo Asia Pacifico. Cygaro to zwinięto w formacie Montesco (55×130). Jest to dość popularny format wśród cygar regionalnych, natomiast pierwszym i jedynym cygarem regularnej produkcji w tym rozmiarze jest Romeo y Julieta Wide Churchills. Na rynek trafiło łącznie 62 500 cygar Ramon Allones Silver Jubilee. Spakowano je w 2 500 pudełek liczących po 25 sztuk.

Zarówno Wide Churchills jak i inne cygara w Montesco, które paliłem do tej pory, przypadały mi do gustu, co nastraja mnie pozytywnie do tej degustacji. 

Od pierwszych puffów uderza mnie drewniana słodycz, skóra, delikatna ziołowość i jedwabistość. Po przepaleniu około centymetra liść okrywowy z jednej strony pali się wolniej niż z drugiej, ale po poprawieniu zapalniczką problem znika i nie pojawia się więcej. 

Do głosu dochodzi kajmak, rodzynki, suszone owoce, słodkie delikatne drewno. Moc łagodna do średniej, retro drewniane, słodkie, waniliowe.

Druga tercja charakteryzuje się dużo większą ilością nut wytrawnych, ziemistych. Pojawia się też słodkie i suche drewno. Retro jest dość chropowate, drewniane, popiołowe

W trzeciej tercji dominują pieprzność, ziemistość, drewno. Bez wątpienia mamy tutaj do czynienia z pełną mocą. Retro nie poprawia się względem tercji drugiej.

Podsumowanie

W portfolio Ramon Allones możemy znaleźć cygara cechujące się znaczną zmiennością na przestrzeni palenia. Od słodkich i aksamitnych nut w pierwszej tercji przechodzą stopniowo do dużo bardziej wyrazistych i wytrawnych w trzeciej. Bardzo lubię tę cechę, natomiast nie wydaje mi się, by była ona charakterystyczna dla większości podstawowego portfolio. Na pewno zaobserwowałem taką zmienność smaku w Allonesie No. 3 i Private Stock 230, co uczyniło te cygara moimi ulubionymi z tej marki. W przypadku recenzowanego cygara doszło do podobnej tranzycji, natomiast nie była to cygaro tak złożone, a zarazem zbalansowane (szczególnie ta bardziej wytrawna i mocna część cygara) jak wspomniany wcześniej Private Stock. O ile Silver Jubilee nie wyrwał mnie z butów, to śmiało mogę powiedzieć, że to solidne cygaro, a fani mocniejszych propozycji o szerokim ringu powinni być zadowoleni po spaleniu tej regionalki.

Dodaj komentarz

Czy jesteś osobą pełnoletnią?

Ta strona zawiera treści związane z tytoniem oraz alkoholem. Aby przejść dalej musisz potwierdzić, że jesteś osobą pełnoletnią w regionie w którym przebywasz.