Macanudo Inspirado White

Jedna z bardziej popularnych marek w branży cygar - Macanudo - istnieje od 1968 roku. Najbardziej rozpoznawalną linią tej marki jest linia Cafe, bardzo łagodna mieszanka, która od kilku pokoleń jest podstawą, od której zaczynają wszyscy nowi adepci sztuki cygarowej. Wielokrotnie polecam cygara z portfolio Macanudo okazjonalnym lub nowym palaczom, ale przyznaję, że nie są one dla mnie ekscytujące i palę je bardzo rzadko z pewnymi wyjątkami.

Kilka lat temu General Cigar, producent marki Macanudo, zaczął próbować zaktualizować starą nazwę dla młodszego pokolenia palaczy. Nowe wydania, takie jak 1968 i Cru Royale, miały przemawiać do „dzisiejszych palaczy”, podczas gdy linie Vintage, Mao i Estate Reserve zostały zaprojektowane tak, aby dodać warstwę wyrafinowania i luksusu do nazwy. Pomimo pewnych wątpliwości, nowsze linie wydają się mieć swoich fanów wśród początkujących i bardziej doświadczonych entuzjastów cygar.

Inspirado White ma być studium kontrastów, z 6-letnim ekwadorskim wrapperem Connecticut Shade na aromatycznym Indonezyjskim binderze i 4-letnim fillerze z Estelí, Nikaragui i Meksykańskiej doliny San Andrés.

Ale zacznijmy od początku – pudełko pokryte papierem nie zawsze jest najlepszą drogą, ale w przypadku wydawnictw Inspirado White (i Black) myślę, że był to właściwy wybór. Zdecydowanie łączy to oba wydania z wyglądem, który jest powszechny, ale zindywidualizowany, a także jestem pewien, że utrzymuje ogólny koszt produkcji na stosunkowo niskim poziomie, co jest czymś, co każdy może docenić w dzisiejszych czasach, gdy cena cygar wydaje się rosnąć i rosnąć.

Producent zapewnia wystarczającą separację wizualną od klasycznego wyglądu Macanudo tak, że można go postrzegać jako oryginalny, ale w tle jest wystarczająco dużo szczegółów, aby powiązać go również ze starym projektem. Innymi słowy, jest to dobra równowaga między starym i nowym. Sama banderola jest starannie wykonana i bardzo prosta. Nie znajdziemy tam żadnych spektakularnych mikro dzieł sztuki jak przykładowo na cygarach od My Father. Myślę, że w tym przypadku jednak jest to na duży plus.

Jakość wykonania samego cygara, patrząc na fakt stosunku ceny do jakości  była na najwyższym poziomie, z równomierną linią spalania i solidnym popiołem, który idealnie utrzymywał się na cygarze. Spalanie było świetne, równomiernie a samo cygaro szybko dostarczyło pikantnego pieprzowo-cedrowego smaku na podniebieniu. Kolejne pociągnięcia sprawiły, że nieco się spłaszczyło i ta przyjemna pieprzność została zastąpiona gładszą, bardziej kremową, trawiastą i ziemistą nutą. Reszta pierwszej tercji była mieszanką ziemi i śmietany, lekkiego pieprzu i subtelnej słodyczy, owinięta dymem, który zdecydowanie jest o wiele mniej intensywny niż w Inspirado Black czy Orange.

Zmierzając do drugiej tercji zaczęły pojawiać się kremowe, trawiaste nuty. Wszędzie wyczuwalny był cedr i bardziej stonowany pieprz ze śladowymi akcentami ziemistości.

Ostatnia, trzecia, część Macanudo Inspirado White była drzewna i ziemista z kremowymi podtekstami i subtelną cytrusową słodyczą. Nadal jednak brakowało mu sporo do cygar medium body, dlatego nie czułem większej przyjemności z tego palenia.

Podsumowując, jest to świetne cygaro dla osób, które szukają bardzo delikatnego lekko pieprznego cygara lub dla nowych adeptów sztuki cygarowej. Jeżeli chodzi o stosunek ceny do jakości wykonania, bez dwóch zdań można przyznać najwyższe noty. Jednak w zestawieniu z cygarami z pozostałych kolorów linii Inspirado biały w mojej subiektywnej ocenie zajmuje ostatnie miejsce, ze względu na bardzo słabą moc i małą intensywność odczuwanych smaków i aromatów.

Zachęcamy do sprawdzenia tego cygara w Polskim Rankingu Cygarowym!

Dodaj komentarz

Czy jesteś osobą pełnoletnią?

Ta strona zawiera treści związane z tytoniem oraz alkoholem. Aby przejść dalej musisz potwierdzić, że jesteś osobą pełnoletnią w regionie w którym przebywasz.