Macanudo Inspirado Tercio-Aged

Seria Inspirado jest dobrze znana już wszystkim Polskim Aficionado ‘s od wielu lat cygara te są stałym elementem w humidorach wielu palaczy. W tym roku na naszym podwórku pojawiło się nowe cygaro z tej serii inne niż wszystkie. Na czym polega jego wyjątkowość? A no na tym, że jest to edycja limitowana a dodatkowo tytoń dojrzewają w sposób już dziś zapomniany.
MarkaMacanudo
Nazwa cygaraMacanudo Inspirado Tercio-Aged
VitolaToro
WymiaryR54 x 6″
KategoriaEdycja limitowana

Nazwa Tercio-Aged, pochodzi od procesu, w którym bele sfermentowanych liści tytoniu są zawijane w wysuszoną korę palmy (zwaną tercios) w celu starzenia. Cygara zwijane są w General Cigar Dominicana w Santiago na Dominikanie i składają się z tytoni, które są mieszanką czterech krajów: ciemnego meksykańskiego wrapper’a San Andres skrywającego wewnątrz indonezyjski binder wraz z filler’em gdzie znajdziemy tytoń kolumbijski i dominikański. Filler – Dominican Piloto Cubano to właśnie te liście, które przeszły proces starzenia tercio przez okres sześciu miesięcy.

Według firmy, „tercios” – zaokrąglają tytoń w sposób, który nie jest osiągalny innymi metodami.

Zapowiadany jako cygaro o średniej mocy, Macanudo Inspirado Tercio-Aged jest dostępny w dwóch rozmiarach: Toro, mierzący 6 cali na 54 Churchill, 7 na 49 zapakowane w pudełka po 10szt choć na polskim podwórku jedynie dostępne jest w formacie Toro.

Rozpalam

Cygaro prezentuję się naprawdę dobrze, ciemny i ogromnie aromatyczny tytoń wypełnia całe otoczenie aromatem gorzkiej czekolady, cedru oraz słodkiej nuty toffi. A to wszystko przed rozpaleniem. Dosyć podekscytowany tymi aromatami aż poczułem jak zaczynają pracować ślinianki na samą myśl, że zaraz skosztuję tej ciekawostki. Większość edycji limitowanych, w których znajdują się liście po ciekawych zabiegach starzenia z reguły są strzałem w dziesiątkę. A jak będzie tym razem ?

Otwarcie V-cutem, obcinarka Colibri Stealth w dłoń i rozpalamy!

Pierwsza tercja

Sporo aromatycznego dymu momentalnie wydobywa się z naszego cygara, w powietrzu nie czuć już tej słodyczy, która dominowała przed rozpaleniem. Pierwsze puffnięcia i już wiem! Nie jest to aż tak słodkie cygaro jak się spodziewałem. Pierwsze aromaty, które pojawiają się na podniebieniu to ziemia, cedr i sporo przypraw korzennych. Delikatnie gdzieś z tyłu czai się posmak deserowej czekolady i odrobiona kawy. Dlatego nie czekając ani chwili sięgam po filiżankę czarnej kawy, aby podbić te dosyć skryte nuty i wydobyć z pierwszej tercji, ile się tylko da.

Druga tercja

Koniec pierwszej tercji zwiastuje pojawienie się delikatnej zmiany w profilu smakowym cygara. Wybór czarnej kawy na początku do była dobra decyzja. Uwydatniło to aromaty kawy oraz czekolady i dzięki temu cygaro płynnie przeszło w nieco słodszą drugą tercję. Pojawiło się tu trochę akcentów cytrusowych. Wręcz mogę stwierdzić, że zmierza to w kierunku gorzkiego grejpfruta. Delikatna słodycz sporo nut kwiatowych przy każdym pociągnięciu zmienia się w lekko gorzki posmak na języku. Dosyć ciekawe doświadczenie, ale jak do tej pory cygaro nie zrobiło na mnie takiego wrażenia jak się spodziewałem.

Trzecia tercja

Gorycz nasila się, kwiatowe nuty oraz cytrusy zanikają dominuje tylko gorzki i dosyć ziemisty aromat z delikatnymi przebłyskami słodyczy. Pomimo przedmuchania cygara smak już się nie zmienił co tylko utwierdziło mnie w przekonaniu, że muszę poczekać trochę nim znów wrócę do tego cygara. Fakt, że są dosyć świeże i nie zdążyły dobrze poleżeć może mieć bezpośredni wpływ na to jak smakują te cygara. Dlatego nie uważam, że jestem zawiedziony, ale czuję lekki niedosyt i to skłania mnie do tego, aby za kilka chwil sięgnąć po kolejne już inne cygaro tego popołudnia.

Podsumowanie

  • Macanudo Inspirado Tercio-Aged to limitowane cygaro, gdzie użyto tytoniu starzonego w korze palmowej 
  • Dostępne są w dwóch formatach: Toro oraz Churchill
  • W Polsce dostępne jest tylko w formacie Toro 
  • Tylko na same USA wysłano tylko 3400 pudełek tych cygar (2000 Toro i 1400 Churchill’a)
  • Jest to dobre cygaro o dosyć specyficznych aromatach i na pewno nie będzie to słodkie i kremowe palenie
  • Cygaro jest opatrzone kodem QR na tylnej części pierścienia, który po zeskanowaniu przenosi nas na stronę producenta, gdzie możemy znaleźć kilka informacji na temat tego co zaraz będziemy palić
  • Ciekawe cygaro, choć wymaga czasu na wyleżakowanie w humidorze

Dodaj komentarz

Czy jesteś osobą pełnoletnią?

Ta strona zawiera treści związane z tytoniem oraz alkoholem. Aby przejść dalej musisz potwierdzić, że jesteś osobą pełnoletnią w regionie w którym przebywasz.